poniedziałek, 20 lutego 2017

[Na budowie] Platanowy Park (zimowy przegląd inwestycji cz. 4)

W czwartym odcinku zimowego przeglądu inwestycji mieszkaniowych zapraszam na budowę największego kompleksu mieszkaniowo-biurowo-usługowego w Bydgoszczy. Na 10 hektarach po dawnej fabryce Makrum na osiedlu Leśnym powstaje Platanowy Park

Fabryka Makrum przez dziesięciolecia wrosła w krajobraz osiedla Leśnego. Nic jednak nie trwa wiecznie, szczególnie jeśli wielka fabryka znajduje się w środku zurbanizowanej przestrzeni. Kolejnym krokiem rozwoju miasta jest wypieranie fabryk przez między innymi mieszkania. Idealnym tego przykładem jest Platanowy Park, zaprojektowany przez CDF Architekci.
Makrum w ostatnich latach znacznie się skurczył, część produkcji została przeniesiona do Szczecina, część do Paterka koło Nakła nad Notecią. Reszta w 2019 roku wyemigruje do Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. 
Puste tereny stopniowo są zabudowywane. Pod koniec 2015 roku zakończyła się budowa dwóch pierwszy budynków mieszkalnych (tzw. Etap O, 144 mieszkania), obecnie trwa budowa kolejnych dwóch (Etap I, 148 mieszkań i 1000 m2 powierzchni handlowo-usługowej, zaznaczony czerwonym okręgiem na poniższej wizualizacji), aktualne zaawansowanie prac możecie zobaczyć poniżej.
W połowie roku rozpocznie się budowa Etapu II (następne dwa budynki mieszkalne, na prawo od czerwonego okręgu). Jednak Platanowy Park to nie tylko mieszkania. Na około 10 hektarach ma powstać 110 tys. m2 powierzchni mieszkalnej, biurowej, handlowej i hotelowej oraz około 1860 miejsc parkingowych. Większość parkingów zlokalizowana zostanie pod ziemią. Od ulicy Kamiennej, która w przyszłości stanie się drogą tranzytową o większej przepustowości, mieszkania będą osłonięte przez biurowce.
Platanowy Park jest inwestycją firmy CDI Konsultanci Budowlani, firma należy do grupy kapitałowej Immobile. Do tej grupy należy znikająca fabryka Makrum. CDI buduje również biurowiec przy placu Kościelecki, także na tamtej budowie miałem okazję w ubiegłym tygodniu robić zdjęcia, znajdziecie je tutaj.

Na początku lutego wystartowała nowa strona inwestycji, gdzie można zapoznać się z całą inwestycją oraz wybrać mieszkanie dla siebie. Możecie ją zobaczyć tutaj.

Ilość wolnych mieszkań: 109/148 (stan na 18.02.2017). Ilość wolnych lokali usługowych: 9/19 (stan na 18.02.2017)

Kolejny mieszkaniowy plac budowy pojawi się jeszcze w tym tygodniu.

8 komentarzy:

 1. lata mina zanim to wszystko powstanie, ale trzymam kciuki, podobna inwestycja jest w Gdansku w Hossie na Garnizonie (oczywiscie nieco inny styl i charakter budynkow), pieknie to zaczyna wygladac, a buduja tam juz wiele lat a jeszcze przed nimi kolejne lata. Takie miasto w miescie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Warszawie można porównać z 19. Dzielnicą. Oby jak najwięcej takich przemyślanych koncepcji i jak najmniej rzucania budynkami jak nawozem po polu ;)

   Usuń
 2. To żart? 19 dzielnica to o niebo ambitniejszy projekt - I etap otrzymał nagrodę główną w prestiżowym konkursie "Życie w architekturze" w kategorii najlepszy wielorodzinny budynek w Polsce powstały w latach 2000-2012.

  Jeżeli już mamy szukać porównań w Warszawie, to naszej inwestycji bliżej do budynków dużych masowych deweloperów jak Dom Development (np. Moderna na Targówku lub Włodarzewska na Ochocie), Marvipol, Robyg czy Ronson.

  Jest dobrze, ale nie przesadzajmy z zachwytami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę przeczytać ze zrozumieniem. Mi nie chodzi o architekturę tylko o przemyślenie całej koncepcji zagospodarowania terenu przed startem inwestycji, a nie rzucanie budynkami jak nawozem po polu jak zdecydujemy się budować kolejny etap. Zresztą tak jak poprzednikowi, chyba że poprzednikowi nie o to chodziło, ale wtedy raczej by nie pisał "(oczywiscie nieco inny styl i charakter budynkow)"

   Usuń
  2. Również proszę czytać ze zrozumieniem. KAŻDA duża, wieloetapowa inwestycja dużego dewelopera jest przemyślana. Nie widzę tu niczego specjalnego w działaniu bydgoskiego inwestora. Stąd wskazane przeze mnie firmy, które w różnych miejscach Warszawy, ale także i w innych miastach, budowały lub budują coś podobnego do PP. Trudno mi sobie wyobrazić firmę, która mając ogromny teren buduje w sposób nieprzemyślany, chaotyczny, "rzucając budynkami jak nawozem po polu".
   Moja uwaga odnosi się wyłącznie do nazbyt przesadzonego porównania niewątpliwie ciekawego ale nie wybitnego projektu PP do 19 dzielnicy.

   Usuń
  3. Każda? I może jeszcze w Polsce? Czasami mam wrażenie, że autorzy niektórych kompleksów mieszkaniowych nie myślą. Ale powiedzmy, że myślą, ale nie do końca dobrze. Tak na szybko (specjalnie pomijam Bydgoszcz):
   Warszawa, niedaleko 19. Dzielnicy: http://i.imgur.com/roJpkGf.jpg?1 (piękne nawiązanie do slamsów)
   Wrocław: http://i.imgur.com/XrzsEP2.png (moje ulubione z ostatnich tygodni, 6 budynków i żaden do żadnego nie jest ustawiony pod kątem 90/180 stopni)
   Trzymanie pierzei? Kto by się tym przejmował!
   Polecam czasami zajrzeć na skyscrapercity.com do wątku 100 lat planowania, na początek proponuję zacząć od urbanistyki łanowej: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=111007875&postcount=469

   PS. Lepiej się dyskutuje z kimś kto się podpisuje.

   Usuń
 3. Nie no porownywanie 1 do 1 nie ma sensu nie ta skala miast, ale cieszy fakt ze Bydzia sie zmienia i idzie w ambitnym jak na swoje mozliwosci kierunku. Bardziej chodzi o fakt podgladania jak to robia inni, bo warto korzystac z dobrych nazwijmy to wzorcow. PS warszawiacy wcale tak bardzo nie uwielbiaja 19 dzielnicy, warto poczytac posty mieszkancow na FPW ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. 19 dzielnica trochę jak domy wczasowe z lat 70, tylko całe we szkle;) Nie ma się co zaślepiać Warszawą, tutaj też będzie fajna architektura, w sumie im dalej z etapami tym lepiej z estetyką, szczególnie w tych najwyższych blokach. Na Bydgoszcz, czy nasz region to coś unikatowego i w sumie nie do powtórzenia, bo nie ma już w centralnych dzielnicach takich dużych działek.

  OdpowiedzUsuń