środa, 7 lutego 2018

[Immobile K3] Próbna elewacja

Zakończyły się prace przy wznoszeniu biurowca Immobile K3 przy placu Kościeleckich, jednocześnie zawieszono na niej próbną elewację. Z tej okazji możecie zobaczyć jak prezentuje się obiekt od środka oraz z lotu ptakaZakończyło się wznoszenie konstrukcji biurowca Immobile K3 przy placu Kościeleckich, z tej okazji jutro (tj. 8.02.2018) na placu budowy odbędzie się uroczystość zawieszenia wiechy. Koniec wznoszenia konstrukcji budynku w budownictwie jest bardzo ważny. Już w czasach pogańskich wierzono że duch mieszkający w drzewie, z którego pozyskano gałęzie do wieńca, przechodzi z nich w drewnianą konstrukcję budynku.
Jako Bydgoszcz w budowie, w odróżnieniu do bydgoskich mediów, nie czekałem na uroczystość i podobnie jak co kilka tygodni skorzystałem z indywidualnego zwiedzania. Była to również okazja do zobaczenia jak wygląda elewacja budynku, bo jednocześnie z końcem wznoszenia konstrukcji rozpoczęły się prace przy jej montażu. Od kilku dni od placu Kościeleckich możemy obserwować tzw. mock up, czyli próbka elewacji, która ma na celu sprawdzenie jaki będzie odbiór budynku po jego ukończeniu.
Właściwe prace przy montażu elewacji już się rozpoczęły. Jeden panel (okno, obramowanie i wykończenie z piaskowca) waży ponad 600 kg, dlatego konieczne będzie wykorzystywanie do jej montażu żurawia, który jeszcze stoi na budowie.
Immobile K3 to 7-kondygnacyjny, 4 piętrowy biurowiec o łącznej powierzchni najmu około 8800 metrów kwadratowych. Inwestycja CDI Konsultanci Budowlani realizowana jest między innymi przez Projprzem Budownictwo.
Budynek powstaje przy jednym z ważniejszych placów dla komunikacji miejskiej - przy placu Kościeleckich z którego odjeżdżają wszystkie nocne linie autobusowe i kilka dziennych. W miejscu dzisiejszej budowy krzyżowały się ponad 200 lat temu fosa miejska i fosa zamkowa (wyniki prac archeologicznych znajdziecie tutaj). Po ich zasypaniu pełnił rolę między innymi dworca autobusowego i parkingu. Inwestycja znajduje się kilkaset metrów od Starego Rynku.
Nowy obiekt oprócz 7200 m2 przestrzeni biurowej będzie oferował około 1600 m2 powierzchni handlowo-usługowej, na dwóch kondygnacjach podziemnych znajdzie się parking dla 80 samochodów. Poszczególne kondygnacje powstają w taki sposób, żeby przyszli najemcy mogli dowolnie dostosować przestrzeń dla własnych celów. Budynek zostanie wyposażony w inteligentny system zarządzania budynkiem, klimatyzację, dwie niezależne linie zasilające oraz parking rowerowy z zapleczem sanitarnym i prysznicami.


10 komentarzy:

 1. zdjęcia z góry pokazują, jak pilna jest zabudowa ślepych ścian. Miejsce dotychczasowego sphinxa, powinno zostać zrównane z ziemią a działka, zabudowana on nowa! Minimum na wysokość sąsiednich kamienic!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tak soe nie stanie, budynek jest obecnie remontowany w srodku i bedzie dalej wynajmowany na cele gastronomiczne. Szkoda. Ta kamienica na rogu do pilnego remontu.

   Usuń
  2. Remont tak małej kamienicy nie jest na tyle kosztowny, żeby za kilka lat nie opłacało się jej sprzedać (jak i sąsiednich kamienic) pod następny biurowiec. Poza tym dobrze rokuje na opcję nadbudowy.

   Usuń
 2. Do tego wyburzenie tego zaniedbanego i zarosnietego przedszkola

  OdpowiedzUsuń
 3. Po sphinxie budynek jest nie do ruszenia, bo jest na liście zabytków. Trochę słabo wygląda taki parterowy ale co zrobić...
  Czy inwestor na dachu Immobile K3 coś przewiduje? Trawka, taras,?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Budynek z listy zabytków w każdej chwili można usunąć. Wystarczą chęci władzy. A że obecna potrafi jedynie budować drogi dla samochodów...

   Usuń
 4. Pytanie do BwB - czy będzie może tez relacja z przebudowy BCF (Drukarni)? Z chcecią zobaczyłbym co tam wykombinowali :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jedyne co mi się podoba to widoki z najwyższych pięter, mam nadzieję że powstaną tam miejsca publiczne typu restauracje i kawiarnie. Poza tym przysadzista bryła budynku i elewacja nijak się mają do otoczenia kamienic i Starego Rynku... Takie miejsce zobowiązywało, a powstało coś tak nieatrakcyjnego... wielka szkoda. Nie wspominając już o parkingu, który pewnie nawet dla pracowników biur nie wystarczy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam jeszcze przykłady ciekawych elewacji budynków już zaplanowanych w Bydgoszczy: "rdzawe" elementy Astorii, czerwona cegła Apartamentów Nowa Wenecja - tyle właśnie znalazłam tu na stronie. Jak widać - MOŻNA było stworzyć coś znacznie atrakcyjniejszego wizualnie.

   Usuń