poniedziałek, 26 września 2016

Nowa Astoria [wizualizacje]

Kompleks sportowy Astoria znany jest każdemu mieszkańcowi Bydgoszczy. Wielu z Was chodziło popływać na basen, czy to całoroczny, czy letni. Niestety budynek lata świetności ma dawno za sobą, stan techniczny istniejących obiektów był tak zły, że powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie pozwolił na dalsze użytkowanie. Na szczęście wkrótce rozpocznie się budowa "nowej Astorii", w maju wydano pozwolenie na rozbiórkę istniejących budynków, w lipcu na budowę nowych.


Poniższe trzy zdania dodano w dniu 2-06-2017
Urząd Miasto otrzymał 25 milionów dofinansowania na realizację inwestycji. O połowę mniejszą niż wnioskował, jednak budowa zostanie zrealizowana. Obecnie kompleks sportowy jest wyburzany.

Pierwszych koparek przy ulicy Królowej Jadwigi możemy się spodziewać w I kwartale przyszłego roku, wkrótce rozpocznie się postępowanie przetargowe. Nie będą to jednak prace budowlane, a rozbiórkowe. Właściwa budowa rozpocznie się w II połowie 2017 roku, o ile zostanie przyznane dofinansowanie.

Astoria powstała w 1962 roku, co roku w okresie letnim do 2015 roku na tyłach budynku uruchamiano baseny letnie (brak zadaszenia), do czerwca bieżącego roku w budynku funkcjonował również basen całoroczny. W tym roku na dalszą eksploatację nie zezwolił powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Stan techniczny budynku był katastrofalny, dodatkowo trzeba było przeprowadzić prace remontowe/utrzymaniowe przy basenie całorocznym. Jednak z powodu planowanej przebudowy nie było sensu ich przeprowadzać. Baseny letnie remontowano w 2015 roku, dlatego one prawdopodobnie nie będą objęte inwestycją.
W miejscu istniejących budynków do 2019 roku ma wyrosnąć nowy, w środku znajdzie się miejsce dla basenu 50-metrowego (basen olimpijski) z częściowo ruchomym dnem i widownią na 450 osób oraz hangary na kajaki z zapleczem sanitarno-szatniowym na około 150 osób. Elewacja budynku będzie obłożona panelami cortenu (stal o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne, popularny w ostatnich latach materiał elewacyjny).

Koszt inwestycji: ok 100 mln złotych (50 mln z budżetu Bydgoszczy)
Projekt wykonał: Gennadii Donets

Dzisiaj otrzymałem odpowiedź z Urzędu Miasta o treści:
W odpowiedzi na wystosowane przez Pana wnioski o udostępnienie informacji publicznych uprzejmie informuję, iż zgodnie z wyjaśnieniami merytorycznego Wydziału Inwestycji Miasta harmonogram inwestycji dot. kompleksu sportowego Astoria opracowany zostanie po wyłonieniu wykonawcy inwestycji – planowane zakończenie realizacji inwestycji 2019 rok. Jednocześnie Wydział Inwestycji Miasta informuje, iż Prezydent Miasta podjął decyzję o wcześniejszym wszczęciu postępowania przetargowego na roboty budowlane – rozbiórkowe istniejącej zabudowy, w miejscu której powstanie nowy obiekt 50-metrowego basenu. Przewidywany termin rozpoczęcia robót rozbiórkowych: I kw. 2017 roku, a rzeczowej realizacji inwestycji: III/IV kw. 2017 roku (przy przyznaniu dofinansowania ze środków FRKF) – w załączeniu przedmiotowe wizualizacje.

Poniżej zamieszczam aktualne zdjęcia Astorii (wykonane w czerwcu i sierpniu tego roku, obecnie nie widać żadnych zmian):Wizualizacje otrzymane z Urzędu Miasta:
Widok z mostu Królowej Jadwigi - obecnie
Widok z mostu Królowej Jadwigi - wkrótce

Widok od strony ulicy Królowej Jadwigi
Widok od strony parkingu

13 komentarzy:

 1. Obiekt ładnie się prezentuje na wizualizacjach. Ciekawe, czy pomyśleli o jakimś parkingu podziemnym w tym miejscu dla przyszłych użytkowników obiektu

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze jakby zrobili aquapark Bydgoszcz

  OdpowiedzUsuń
 3. Aquapark jest za drogi i w utrzymaniu i w korzystaniu z niego przez zwykłych mieszkańców

  OdpowiedzUsuń
 4. Jednak remont basenów zewnętrznych również by się przydał z mała rozbudową np zjeżdżalnią

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystko w Bydgoszczy budują teraz na jeden wzór, wygląda praktycznie jak Biblioteka UKW

  OdpowiedzUsuń
 6. oj materiał elewacyjny zapowiada się świetnie

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy ktoś z Was orientuje się jaka głębokość bedzie posiadal nowy basen olimpijski na Astorii?

  OdpowiedzUsuń
 8. Baseny zewnętrzne już są rozbierane
  https://youtu.be/7oCIfH7CzBQ
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Do szefa bloga, na tel zdjęcia odpadają się w nowym oknie, trzeba się cofać. Powinno wygaszac stronę a zdjęcia byc nad tekstem z opcją powiększenia. Słabo ma mobile.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy nowy basen będzie od chwili otwarcia ogólnodostępny przez cały dzień ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tym etapie trudno to określić. Zapewne będzie działał jak stara Astoria

   Usuń