środa, 21 września 2016

Na budowie: Nordic Haven

Kilka dni temu po raz trzeci miałem okazję odwiedzić budowę jednego z najwyższych budynków mieszkalnych w Bydgoszczy - Nordic Haven. Budynek powstaje w samym centrum miasta, przy brzegu Brdy tuż obok Opery Nova. Wizyta była możliwa dzięki uprzejmości inwestora - Nordic Development.Nordic Haven jest pierwszym tak wysokim budynkiem mieszkalnym w mieście. Kilkanaście tygodni temu osiągnął swoją docelową wysokość - 55 metrów. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku, trwają prace przy budowie nabrzeża i mariny. Mimo zakończenia prac przy elewacji budynek jeszcze zmieni swoje oblicze. Wkrótce na pierwszych czterech kondygnacjach naziemnych pojawią się ozdobne żaluzje/panele w oknach, a po zakończeniu prac wewnątrz budynku zaczną znikać niebieskie zabezpieczenia okien. Wspomniane kondygnacje nie będą miały jednak przeznaczenia mieszkalnego, znajdą się w nich biura, sklep, restauracja oraz klub fitness z widokiem na Operę Nova. Mieszkania zlokalizowane zostaną od piątej kondygnacji naziemnej, łącznie w budynku będzie ich 129 o powierzchni od 35 m2 do niemal 270 m2. Największe z nich zajmuje całe najwyższe piętro i już od wielu miesięcy ma swojego właściciela. Widoki na miasto z tego apartamentu mogliście zobaczyć w relacji z mojej poprzedniej wizyty na budowie Nordic Haven (28.04.2016). Tym razem podczas mojej wizyty skupiłem się na najbardziej charakterystycznych miejscach w budynku - wycięciach/tarasach.Bryła Nordic Haven została "wycięta" w dwóch miejscach na wysokości trzeciej i czwartej kondygnacji od strony wschodniej oraz jedenastej i dwunastej od strony północno-wschodniej. Niższe wycięcie będzie dostępne dla mieszkańców i wynajmujących biura. Wyższe zostało przeznaczone tylko dla mieszkańców. Jak wcześniej wspomniałem wycięcia mają wysokość dwóch pięter, dopiero po wejściu na nie czuć ich ogrom. Poniżej możecie zobaczyć widoki na miasto oraz kilka zbliżeń na elementy wykończeniowe ścian z wyższego wycięcia.
Przy lewym brzegu zdjęcia wkrótce wyrośnie podobnej wielkości apartamentowiec, który również wybuduje Nordic DevelopmentNiższe wycięcie łączy się z wewnętrznym dziedzińcem z którego można obserwować ciekawą bryłę apartamentowca. Pierwsze trzy zdjęcia to widok w górę.


Nordic Haven ma kilka charakterystycznych cech. Oprócz opisywanych wcześniej wycięć, budynek ma kaskadową budowę. Z mostu Bernardyńskiego z pierzeją ulicy Stary Port tworzy ciekawe schody.

6 komentarzy:

 1. Jak to ostatnie zdjęcie by ładnie wyglądało, gdyby ktokolwiek w Bydgoszczy wpadł na pomysł, że podczas remontów wypada odnowić nie tylko fasadę kamienicy, ale także jej bok. A tak - pięknymi fasadami stworzono fotografom magnes do uwieczniania zaniedbanych ścian bydgoskich, jakoby reprezentacyjnych kamienic. To się nazywa kultura - remontów, użytkowania i marketingu...

  jch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co dziwne to to, że najlepiej zrobioną ścianę ma kamienica, która wymaga remontu :)

   Usuń
 2. Zgadzam się z przedmówcą. Co do budynku, o którym głównie mowa, uważam, że jest piękny. Prezentuję się bardzo ciekawie, choć dużą rolę odgrywa tu również lokalizacja - budynek świetnie współgra z wodą. Cieszę się, że Bydgoszcz zaczyna pięknieć - choć jak zauważył przedmówca jest jeszcze sporo niedoróbek. Mam nadzieję, że to się zmieni :)
  ala

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla prezezow w sam raz!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. A jak wygląda w środku? Klatki, mieszkania? Widziałeś coś czym mógłbyś się podzielić?

  OdpowiedzUsuń