piątek, 1 grudnia 2017

[Nordic Astrum] Pierwsze zbrojenie

Trwa budowa jednego z wyższych budynków mieszkalnych w mieście. Na głębokości drugiego piętra zaczyna pojawiać się pierwsze zbrojenie


Apartamentowiec Nordic Astrum to 16 kondygnacyjny budynek powstający na Babiej Wsi, na tyłach jednego z budynków Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego. W tym miejscu, przez lata, funkcjonował parking dla taksówek bagażowych, który z czasem został zamieniony przez kierowców w parking dla samochodów osobowych. Deweloper nabył działkę od Urzędu Miasta, w drodze wymiany za Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej.
Nordic Astrum ma osiągnąć wysokość 50 metrów. Budynek poza mieszkaniami będzie oferował przestrzeń biurową i usługową na najniższych piętrach. Na kolejnych piętrach planowanych jest 210 mieszkań o powierzchni od 35 do 209 m2, w tym na trzecim i czwartym piętrze ulokowane zostaną lofty (mieszkania znacznie wyższe niż reszta). Jak zapowiada deweloper elewacja budynku w całości będzie się składała ze szkła, a teren nie zostanie ogrodzony. Nabrzeża Brdy na wysokości budynku mają zostać przebudowane.
Pozwolenie na budowę zostało wydane w sierpniu ubiegłego roku. Na początku czerwca tego roku wybrano wykonawcę, zostało nim konsorcjum firm Erbud i Ekonova. Inwestycja ma się zakończyć w III kwartale 2019 roku, 24 miesiące od startu inwestycji.
Kilkanaście dni temu na pobliskiej ulicy Babia Wieś i jednym z budynków mieszkalnych pojawiło się pęknięcie. Z tego powodu ulica częściowo została wyłączona z ruchu, większość prac na budowie została wstrzymana do wyjaśnienia przyczyn powstania pęknięć. Wykonawca jednak nie wstrzymał całkowicie prac, część wykopu jest na tyle głęboka, że możliwe jest układanie zbrojenia. Od ostatniej, październikowej relacji na budowie pojawił się pierwszy żuraw budowlany. Dzięki czemu można sobie mniej więcej wyobrazić wysokość powstającego budynku (żuraw jest nieco wyższy niż będzie budynek).


Źródło: Nordic Development

Zalepione pęknięcia w asfalcieZalepione pęknięcia w asfalcie i częściowo zerwany styropian z budynku w którym wystąpiło pęknięcie
6 komentarzy:

 1. Jak trwa budowa, jak została wstrzymana przez PINB?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała budowa została wstrzymana czy tylko roboty ziemne (o wstrzymanych robotach ziemnych była informacja w prasie). Nie uzyskałem odpowiedzi od przedstawiciela inwestora z którym miałem do tej pory kontakt (wysłałem zapytanie wczoraj o 17, przez cały dzisiejszy dzień odpowiedzi brak).

   Usuń
 2. Cały ten brzeg Brdy powinien być zabudowany wysokimi apartamentowcami i biurowcami. Piękny widok na kamieniczne Śródmieście, a w drugą stronę nowoczesna architektura zasłoniłaby komunistyczną zabudowę górnego tarasu. No i działka PKS niemal idealnie na środku miasta, bardzo dobrze skomunikowane... świetne miejsce na najwyższy budynek mieszkalny w mieście.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tereny PKS, teren po Torbydzie, działka po Media Markt i te zaraz obok. Troszkę tych miejsc na wysoką zabudowe:) tylko wszystko zależy od urzędników a niestety oni tego nie widzą... wolą Bydgoskie city na Bydgoszcz wschód. A to właśnie zaraz od Astrum to City powinno powstawać! Świetny widok na letnie podróże tramwajem wodnym:) Heven później śluza, opera, wyspa młyńska, spichrze i zaczynamy od Astrum:)) wybiegając dalej w przyszłość, znika Tesco przy r.Torunskim, MWiK następnie tereny działkę, to również miejsce na ciekawą, wysoką zabudowę, biurowo-mieszkaniową:) odnawiamy całe bulwary na wzór Warszawy i Wrocławia i zaczynamy doganiać czołówkę a maluczkich zostawiamy daleko za sobą;) tak widzę przyszłość naszego miasta, jeśli chodzi o tereny wzdłuż Brdy:) oby i ci w ratuszu tak ją widzieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Bydgoszcz Wschód są same magazyny i ogólne dziadostwo, więc budynków mieszkalnych nie będzie się pewnie nigdy stawiać, a jak Hunger Development postawi biurowiec to przez wiele lat nie będzie potrzeby stawiania kolejnych. Tam trzeba wszystko wyburzyć, zrobić siatkę ulic, uzbroić działki i zachęcać do inwestowania. Tylko jak to zrobić skoro działki są prywatne? Nie da się i o to chodziło MPU. Wiele osób pracujących w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej są uczulone na coś wyższego niż 3 piętra (świetnie pokazuje to przykład tendencyjnie zorganizowanych konsultacji w sprawie zabudowy nad Brdą) i zrobiły to specjalnie

   Usuń
  2. Miasto powinno wykupić te działki w rozsądnych pieniądzach (wyrzucić Selgros do Fordonu), przeprowadzić szereg wymienionych przez ciebie czynności i sporządzić elegancki plan zagospodarowania, uwzględniający przestrzeń parkową, zróżnicowanie wysokości budynków (zacienienie!) i estetykę (wskazanie na użycie szlachetnych materiałów elewacyjnych, parkingów podziemnych itp.). To, poza procesami tak oczywistymi, jak rozwój uczelni (na to też władze miasta powinni naciskać) i miasta w ogóle, przyciągnęłoby poważnych inwestorów.

   Usuń