piątek, 22 grudnia 2017

[Biurowy plac budowy] Grudzień 2017

W tym tygodniu zaproponowano 3-letnią ulgę podatkową dla nowo budowanych biurowców w mieście. Aktualnie prowadzonych jest kilka takich inwestycji, które znajdziecie poniżejJak na miasto wielkości Bydgoszczy nowoczesnej przestrzeni biurowej w mieście jest niewiele. Powoli jednak się to zmienia. Obecnie powstają dwa duże biurowce oraz kilka mniejszych, te drugie zazwyczaj na potrzeby własne inwestorów. Kolejne są już projektowane, aby zachęcić więcej inwestorów do inwestowania prezydent Bydgoszczy zaproponował zwolnienie od podatku od nieruchomości. Ostateczną decyzję jednak podejmą radni.
Zaproponowana ulga podatkowa ma obejmować wszystkie powierzchnie biurowe o wysokim standardzie oraz powierzchnie konferencyjne w nowo budowanych obiektach. Zwolnienie ma obowiązywać przez 3 lata, pod warunkiem, że wspomniane powierzchnie będą stanowić minimum 90 procent powierzchni budynku. 
Rynek biurowy w mieście nie jest rozwinięty. Firmy szukające nowoczesnej przestrzeni biurowej "od ręki" póki co nie mają czego szukać w mieście (zmieni się to za kilka miesięcy) przez co omijają Bydgoszcz. Takie firmy generują atrakcyjne miejsca pracy, które ściągają do miasta nowych mieszkańców. Prezydent Bydgoszczy chce pomóc w rozwoju rynku biurowego oraz w ten sposób ściągnąć do miasta firmy, które stworzą bardziej atrakcyjne miejsca pracy. 
Kilka lat temu mówiło się o progu 100 000 m2 powierzchni biurowej w danym mieście, aby ogólnopolscy deweloperzy zaczęli rozważać miasto jako potencjał do inwestowania. Ulga może również zachęcić takich deweloperów do startów ze swoimi projektami, bo powierzchnia biurowa zaczyna się zbliżać do tego progu. Obecnie (stan na koniec III kwartału, według Colliers) w mieście jest 74 000 m2 powierzchni biurowej, kolejne 18 000 m2 jest w budowie i ponad 50 000 m2 w realnych planach (drugi budynek Arkada Business Park przy rondzie Fordońskim, drugi budynek Scanpark Business Park na Bydgoszcz Wschód, drugi etap Optimum Park przy Fordońskiej/Kazimierza Wielkiego, kolejny budynek Biznes Park Kraszewskiego przy Grunwaldzkiej, Kwadrat City Office w miejsce CH Kwadrat, Bydgoskie Centrum Finansowe w miejsce centrum handlowego Drukarnia oraz pierwszy biurowy etap Platanowego Parku na osiedlu Leśnym). 
Przejdźmy jednak do aktualnych inwestycji. W zestawieniu nie została uwzględniona kończąca się budowa firmy Oponeo, która znajduje się przy ulicy Podleśnej. Stan ulicy jest tak zły, że wolałem nie ryzykować zniszczenia zawieszenia w samochodzie, a opady deszczu nie pozwoliły na spacer w tamte rejony.

Progress Plus - biurowiec powstający głównie na potrzeby firmy Progress Plus, która zajmuje się tworzeniem i utrzymywaniem kompleksowych systemów teleinformatycznych dla firm i instytucji. Część budynku zostanie jednak przeznaczona na wynajem. Inwestycja prowadzona jest przy ulicy Ołowianej. Budynek będzie miał trzy kondygnacje, powierzchnia budynku wyniesie 735 m2
Źródło: Progress PlusAbramczyk - biurowiec powstający na potrzeby firmy Abramczyk, która zajmuje się przetwórstwem rybnym. Inwestycja prowadzona jest przy ulicy Inflandzkiej. Budynek będzie miał trzy kondygnacje, jego powierzchnia wyniesie 783 m2
Źródło: cross-projekt.com
Immobile K3 - biurowiec powstający przy placu Kościeleckich, w całości zostanie przeznaczony pod wynajem. Budynek będzie miał siedem kondygnacji, w tym dwie podziemne. Jego powierzchnia najmu wyniesie niemal 8800 m2. Ku końcowi zbliża się wznoszenie konstrukcji budynku, dlatego na początku stycznia pojawi się większa relacja również ze środka. Poprzednią, z listopada, możecie zobaczyć tutaj
Źródło: CDI Konsultanci BudowlaniArkada Business Park - biurowiec powstający przy rondzie Fordońskim, w całości zostanie przeznaczony pod wynajem. Budynek ma dwanaście kondygnacji, w tym dwie podziemne. Jego powierzchnia najmu wyniesie niemal 11 000 m2. Konstrukcja budynku została już wzniesiona, obecnie trwają prace przy montażu elewacji, ostatnia obszerna relacja z budowy pojawiła się na stronie w ubiegłym tygodniu
Źródło: Arkada Invest6 komentarzy:

 1. Niespecjalnie im sie spieszy z bulwarami

  OdpowiedzUsuń
 2. Ponoć Immobile ma problem z pozyskaniem najemców.

  OdpowiedzUsuń
 3. Plotki wyssane z palca

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy ja wiem, czy powierzchni biurowej brakuje... Widzę pełno ogłoszeń i banerów. Fakt, może brakować jak wspomniano nowoczesnej i scalonej - w jednym budynku, ale nie sądzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez nowoczesną mam na myśli w pierwszej kolejności duże otwarte pomieszczenia do dowolnej aranżacji. Kamienice to pod tym względem nieporozumienie, ścian nośnych nie da się przestawić. Dodatkowo kamienice ciężko przystosować do potrzeb niepełnosprawnych i nie są specjalnie tanie w utrzymaniu.
   W tej chwili nie nie wiem czy jest chociaż jedna nowoczesna przestrzeń biurowa do wynajęcia od ręki - Biznes Park Kraszewskiego jeśli coś ma to wynajmuje to Atos, Optimum Park jest wynajęte w całości, w Idei Przestrzeń Biznesu zostało już chyba tylko kilka małych gabinetów, zostało coś w Nordic Haven (o ile wszystkiego nie przekształcili na lofty). Dopiero w przyszłym roku pojawi się Immobile K3 i Arkada Business Park, tylko pytanie jak długo będą puste? Optimum Park w całości został wynajęty w kilka miesięcy od zakończenia budowy.
   Sytuację można porównać do rynku magazynowego z 2015 roku. Też było pełno ogłoszeń o wynajmie magazynów, których mało kto chciał bo były mało funkcjonalne, drogie w utrzymaniu i ze słabym dojazdem. Weszło Panattoni i Waimea i się okazało, że był głód magazynowy. Ta pierwsza już planuje kolejne budynki (zdążyli w tym czasie 5 lub 6 postawić), druga na wiosnę ma wystartować z budową drugiego obiektu.

   Usuń