niedziela, 6 maja 2018

Dekada zmian (2007-2017)

Rocznie w Bydgoszczy realizowanych jest kilkaset inwestycji budowlanych. Mniejszych, większych, ale ciągle wprowadzających zmiany w przestrzeni miejskiej. Dla osób mieszkających i codziennie obserwujących miasto zmiany mogą być mało widoczne. Jak się zmieniła Bydgoszcz od 2007 roku?Kilka miesięcy temu na blogu Bydgoszcz w budowie mogliście zobaczyć jak Bydgoszcz zmieniła się na przestrzeni 18 lat (kliknij tutaj aby zobaczyć). Autorem tamtego porównania był gorzowianin, który wiosną 1999 roku postanowił odwiedzić Bydgoszcz aby zobaczyć kończącą się budowę biurowca Bre Bank. Biurowiec w tamtym okresie stał się sławny w całym kraju, dzięki czemu zdobył wiele nagród architektonicznych. W podróż porównawczą wybrał się pod koniec lata ubiegłego roku.

W podobnym czasie i w podobnym celu do Bydgoszczy przyjechał mieszkaniec Prochowic (Dolnośląskie). Bydgoszcz była jednym z jego kolejnych przystanków. Marcin Kubiś, bo tak nazywa się autor poniższych zdjęć, podróżuje po Polsce od kilku lat i uwiecznia na zdjęciach miasta, miasteczka i wsie. W ubiegłym roku postanowił powtórzyć tysiące ujęć wykonanych przed dekadą. Marcin, oprócz podróży po Polsce, ręcznie rysuje wielką mapę Polski oraz niedawno napisał książkę. Mapa docelowo zajmie mniej więcej kwadrat o wymiarach 35x35 metrów, obecnie poszukiwane jest miasto które byłoby chętne zaopiekować się mapą.

Bydgoszcz odwiedził latem 2007 roku oraz latem 2017 roku. Na trasie spaceru są między innymi ulice Dworcowa, Gdańska, Stary Port, Stary Rynek, Długa, Pod Blankami, Focha, Mostowa oraz aleje Mickiewicza. Nie była to jego ostatnia wizyta w mieście. Marcin zapowiada, że w bieżącym roku również odwiedzi miasto, tym razem aby zrobić zdjęcia porównawcze do jego wizyty z 2008 roku. Na niektórych zdjęciach widać duże zmiany, na niektórych niemal żadne, czasami tylko drzewo urosło. Ja wybrałem 35 porównań, więcej ujęć z Bydgoszczy i wielu innych miast możecie zobaczyć w jego wątku zdjęciowym na forum skyscrapercity.com.12 komentarzy:

 1. Poza wyremontowanymi kamienicami nie widać szczególnie różnic. Oczywiście estetyka na tym zyskuje, ale z drugiej strony chaszcze i brak bieżących napraw typu ułamane płytki, niedziałające oświetlenie czy bajzel reklamowy przy Rywalu.. Jedynie wyspa młyńska przeszła rewolucję i jest naszą chlubą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety rewelacji nie ma... największy dramat, Rywal i całe otoczenie... żeby nie było tylko pesymistycznie;) największy plus, elewacje kamienic:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać różnicę - na plus oczywiście. Najmniej korzystnie wygląda Rywal i okolica ale reszta zmieniła się duo na lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 4. A cykl "To warto wiedzieć" przestał istnieć?

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi najbardziej podoba się zmiana budynku na rogu. Królowej Jadwigi i Dworcowej. Widoczna jest taka tendencja że nowy budynek pozbawiony jest reklam a z czasem coraz więcej ich przybywa i potem znowu remont i dalej pomału przysłaniany jest reklamami. Ja myślę, że więcej się zmieniło niż autor na zdjęciach uwiecznił. Po prostu nie robił zdjęć tam gdzie po kilku latach zaszły największe zmiany np. Okole, pl. Kościeleckich, budynki Sowy przy Rynku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Przyjeżdżając do obcego miasta trudno przewidzieć w jakich miejscach w ciągu 10 lat zajdą zmiany. Łatwiej jest miejscowych, którzy orientują się w planowanych inwestycjach, ale i to w wielu przypadkach może nie wystarczyć. Budynki Sowy przy Starym Rynku trafią do porównań autora w 2020 albo 2023 roku ;)

   Usuń
 6. Przepraszam, że zaśmiecam wątek ale przed chwilą wysłałam maila pod adres kontaktowy : kontakt@bydgoszczwbudowie.pl i po chwili wrócił sugerując błąd w adresie...
  Proszę o pomoc:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbujemy naprawić błąd. Proszę pisać na bydgoszczwbudowie@gmail.com

   Usuń
 7. Coś tam się zmieniło. Niestety potrzeba jeszcze kolejnych 10 lat.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pokażcie jak się zmienił w tym czasie Stadion Miejski Polonia. Ciekawe porównanie będzię. Z ruiny zmienił się... w jeszcze większą ruinę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Parking naziemny (zamiast podziemnego) przy wałach jagiellońskich to najgorsza inwestycja w historii Bydgoszczy

  OdpowiedzUsuń