środa, 19 lipca 2017

[Platanowy Park] Lipiec 2017

W ostatnim odcinku letniego przeglądu inwestycji mieszkaniowych zaglądamy na budowę największej inwestycji mieszkaniowo-biurowej w Bydgoszczy - Platanowy Park na osiedlu LeśnymFabryka Makrum w obecnym miejscu istnieje od ponad 100 lat, wtedy były to obrzeża miasta, dzisiaj ogromny teren pomiędzy Śródmieściem, a sporym osiedlem. Rozwijające się miasto naturalnie wypiera fabryki z takich lokalizacji i powoli zastępuje to między innymi mieszkaniami. Makrum w ostatnich latach znacznie się skurczył, część produkcji została przeniesiona do Szczecina, część do Paterka koło Nakła nad Notecią. Reszta zabudowań ma zniknąć w 2019 roku.
Fabryka powoli zastępowana jest przez zabudowę mieszkaniową, w planie są również biurowce i hotel. Pod koniec 2015 roku zakończyła się budowa dwóch pierwszych budynków mieszkalnych (tzw. Etap O, 144 mieszkania), obecnie trwa budowa kolejnych dwóch (Etap I, 148 mieszkań i 1000 m2 powierzchni handlowo-usługowej, zaznaczony czerwonym okręgiem na poniższej wizualizacji). Obecnie na zewnętrznych ścianach pojawia się elewacja stworzona z cegły i kamienia. 
Trwają również prace przy budowie tunelu, który pozwoli skomunikować budynki, które powstaną za kilka lat. Tunel, mimo że połączony ze wszystkimi halami garażowymi w sąsiedztwie, budowany jest jako niezależna konstrukcja z własnymi systemami bezpieczeństwa.
Wkrótce ma się rozpocząć budowa Etapu II (następne dwa budynki mieszkalne na prawo od czerwonego okręgu). Inwestorem jest firma CDI, która należy do grupy kapitałowej Immobile. Znikająca fabryka Makrum również należy do tego grupy.

Ostatnia relacja z budowy, jednocześnie relacja z zawieszenia wiechy, pojawiła się na stronie w kwietniu. Ilość wolnych mieszkań: 87/148 (stan na 18.07.2017). Ilość wolnych lokali usługowych: 10/19 (stan na 18.07.2017).

5 komentarzy:

 1. Myślisz, że uda im się oddać bloki do użytku w tym roku?
  Pzdr @XKF

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pytałem, ale porównując tą inwestycję z dwoma budynkami obok to byłbym spokojny. Pod koniec maja 2015 odbyło się zawieszenie wiechy nad etapem zerowym, a bodaj w grudniu wprowadzali się pierwsi lokatorzy. Teraz wiecha była wieszana 1,5 miesiąca wcześniej i tempo raczej nie spada.
   Na przełomie września i października postaram się wybrać na dach (tym razem ciekawsza była elewacja), wtedy też myślę że będzie już na 100% wiadomo kiedy koniec :)

   Usuń
 2. Tempo sprzedaży takie sobie. Coś czuję, że opóźni się budowa kolejnego etapu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ocena tempa sprzedaży nie jest łatwa. Można się odnosić jedynie do okolicznych inwestycji, na pewno nie wolno porównywać tego do inwestycji na Błoniu, Fordonie, Kapuściskach, czy gdziekolwiek indziej, tam nie ma takiej konkurencji. Okolica jest przeładowana w nowe mieszkania (City Park, Melody Park, Gdańska 90a, Osiedle Impresja, Leśny Zakątek i minimalnie dalej Villa Silentium, za chwilę ruszy sprzedaż mieszkań w kamienicy Moderatora na rogu Gdańskiej i Kamiennej, w planie są też kolejne inwestycje - Budlex na Chodkiewicza, kolejny etap City Parku, Leśna 4, kolejne etapy Osiedla Impresja, Nordic na Zaświacie). Tutaj trzeba w zaledwie kilka lat wprowadzić kilka tysięcy ludzi. To nie Warszawa, że takie ilości wchłonie i będzie się prosić o więcej.

   Inwestycja - ilość wolnych mieszkań w lutym/marcu - w lipcu
   Leśny Zakątek - 45 - 25
   Osiedle Impresja - 80 - 57
   Gdańska 90a - 2 - 0
   City Park etap II - 25 - 15
   Melody Park - brak danych (nie więcej niż 74) - 48
   Villa Silentium - 8 - 8
   Platanowy Park - 109 - 87

   Razem - 343 - 240

   Łącznie ubyły 103 mieszkania* w okolicy w 4-5 miesięcy. I to nie licząc pustych mieszkań, które były w ukończonym Leśnym Zakątku, Osiedlu Impresja, City Parku etap I. W 2015 słyszałem, że w takim obszarze Bydgoszczy liczono na popyt w ilości 150-200 mieszkań rocznie.

   Ostatnie 5 miesięcy wygrywa Melody Park (-26 mieszkań*), później Leśny Zakątek (-23) i Platanowy Park (-22). Dane opieram na tym co napisałem w zimowym i letnim przeglądzie inwestycji mieszkaniowych. Za ewentualne błędy nie odpowiadam ;)

   *Wersja optymistyczna, która zakłada że Melody Park nie miał żadnego zarezerwowanego mieszkania w momencie sprzedaży. Jest to jednak mało realne.

   Usuń
 3. Ciekawe jaka jakość będzie. Bo jak w dwóch pierwszych to tragedia. Babole wychodzą dopiero teraz.
  A co do tego nowego bloku to słyszałem jak mocno cięli koszty na materiale. W tej cenie co chcą teraz czyli ok. 5,5 tys zł/m2 to obawiałbym się, że nie jest to warte tych pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń