piątek, 28 lipca 2017

[Cieszkowskiego] Początek remontu

Od wtorku trwa remont jednej z najładniejszych ulic w mieście - ulicy Cieszkowskiego. Z tego powodu konieczne były zmiany w organizacji ruchu oraz na trasach linii 71, 77 i 31NMniej więcej połowa ulicy została rozkopana, zniknął asfalt i chodniki. W związku z tym cała ulica jest nieprzejezdna, a ruch pieszych prowadzony jest po jednej stronie. Na placu budowy wczoraj po godzinie 18 pracowały ekipy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.
Firma ze Śląska w ciągu najbliższych 3 miesięcy częściowo odtworzy historyczny charakter ulicy. Chodnik po północnej stronie zostanie poszerzony do około 4 metrów, jego nawierzchnia będzą stanowić płyty kamienne otoczone opaskami z szarego granitu. Jezdnia natomiast zostanie wyłożona czerwonym granitem. Wzdłuż ulicy pojawi się stylowe oświetlenie oraz mała architektura. Do wtorku na ulicy Cieszkowskiego znajdowały się 73 oficjalne miejsca parkingowe (samochody notorycznie stawały w miejscach dla nich nieprzeznaczonych), po skończonych pracach zostanie ich 25. Docelowo, po przedłużeniu ulicy Mazowieckiej do Gdańskiej kierunek ruchu na Cieszkowskiego zostanie zmieniony. Samochody będą mogły jeździć od ulicy Gdańskiej w stronę Pomorskiej, znikną też autobusy. Jednak przedłużenie Mazowieckiej będzie możliwe dopiero po wybudowaniu Akademii Muzycznej (po 2020 roku).
Autobusy linii 71, 77 i 31N kursują objazdem ulicą Pomorską, Śniadeckich i Gdańską. Z tego powodu ulica Pomorska od Cieszkowskiego do Śniadeckich musiała się stać jednokierunkowa. Kierowcy jednak w środę ciągle jeździli na pamięć (tzn. obecnie pod prąd), więc w czwartek znak zakaz wjazdu od strony ulicy Śniadeckich został przez kogoś odwrócony.
Inwestycja prowadzona jest przez firmę Polskie Surowce Skalne z Katowic, która swoją pracę wyceniła na 2,5 mln złotych. Wykonawca ma 90 dni na ukończenie remontu, planowany koniec to 19 października. 

6 komentarzy:

 1. oby jakość robót była lepsza od wykonania mostowej i uliczek przy starym rynku przez bydgoską firmę:)
  bart1728

  OdpowiedzUsuń
 2. Była mowa o nadbudowie pawilonu w którym znajduje się sklep. Czy temat upadł? Czy były to jedynie plotki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było takie pozwolenie na budowę, ale wyremontowano tylko elewacje budynku. Nie wiem czy będzie jeszcze coś robione, ale pewnie nie

   Usuń
 3. z ciekawości, jaki wpływ na realizacje przedłużenia ulicy Mazowieckiej ma ukończenie budowy nowego gmachu AM ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na trasie przedłużenia jest budynek szkoły muzycznej. Szkoła nie ma gdzie się wynieść, więc trzeba czekać aż akademia muzyczna wybuduje nową siedzibę i opuści obecnie zajmowane budynki. Wtedy szkoła przeniesie się do któregoś z pustych budynków :)

   Usuń
 4. bardzo jestem ciekawa jak to wyjdzie ;) mam nadzieję, że będzie to porządnie zrobione bo niestety nie wszystkie inwestycje w mieście takie są ;)

  OdpowiedzUsuń