poniedziałek, 4 lipca 2016

[Warszawa] Wieżowce cz. 1

W kwietniu po raz pierwszy na blogu pojawiły się zdjęcia inwestycji z innych miast. Wtedy miałem okazję zwiedzić najwyższy biurowiec w Polsce na kilka tygodni przed oficjalnym otwarciem (Warsaw Spire). Założeniem tamtego wpisu była chęć pokazania jak się buduje w innych miastach, może ktoś się zainspiruje? Nie piszę oczywiście o wysokość budynków. 
Dzisiaj znowu odwiedzimy Warszawę. Tym razem nie jeden, a kilka wieżowców. W ostatnich tygodniach wysyp kolejnych inwestycji wieżowcowych, dlatego wpis musiałem podzielić na dwie części.


Muszę jednak zacząć od wyjaśnień ze względu na różne rozumienie słowa "wieżowiec". W Bydgoszczy praktycznie każdy nazywa 10 piętrowy budynek wieżowcem, ja się z takim określeniem nie zgadzam. Za wieżowiec uznaję budynek wyższy niż 55 metrów wysokości, co mniej więcej pokrywa się z przepisami przeciwpożarowymi: budynek wysoki < 55 metrów wysokości < wysokościowiec.
Warszawa jest specyficznym miastem pod wieloma względami. Jednym z głównych jej wyróżników jest ogromna ilość wieżowców. W ubiegłym roku oddano do użytku prawie 100 metrowy biurowiec, który mimo że jest bardzo ładny to ginie w tłumie wyższych budynków, w innych polskich miastach zazwyczaj byłby jednym z najwyższych budnków. Kilka miesięcy temu na Facebooku umieściłem porównanie jak się zmienił skyline Warszawy przez 40 lat, kolejne zmiany zapowiadają się jeszcze bardziej dynamiczne. Wkrótce może wyrosnąć wieżowiec wyższy od Pałacu Kultury i Nauki. Jak warszawski skyline będzie wyglądał w 2050 roku? Tego nie wie nikt, ale na pewno będzie coraz mniej dziur między wieżowcami.

Autor Michau z forum skyscrapercity.com


CBD One [86 metrów wysokości, lokalizacja]
W 2015 roku otwarto drugą linię metra. Warszawskie metro stymuluje ogromne zmiany w jego bezpośrednim otoczeniu, długo nie trzeba było czekać na efekty w okolicy skrzyżowania obu linii. Na rogu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej we wrześniu rozpocznie się budowa 86 metrowego biurowca.
Źródło: urbanity.pl

J44 [wysokość nieznana, lokalizacja]
Najbardziej znany warszawski nośnik reklamowy wkrótce może przestać straszyć ohydnymi reklamami. W istniejącego Universalu ma powstać biurowiec o wysokości 80 lub 90 metrów. Dokładne dane budynku nie są jeszcze znane, ale obecne plany mówią o starcie inwestycji jeszcze w tym roku. Obecny budynek ma 55 metrów wysokości.

Źródło: skyscrapercity.com

Universal w 2013 roku


Wieżowiec w miejscu pawilonu Emilia [207 metrów, lokalizacja]
Niewielki, dawny pawilon meblowy powstał w 1969 roku, od samego początku istnienia jest w cieniu Pałacu Kultury i Nauki. Dzisiaj najlepiej budynek widać z tarasu widokowego PKiN, idąc ulicą można go łatwo ominąć ze względu na jego ułożenie - pomiędzy dwoma wieżowcami. Wkrótce pawilon prawdopodobnie zostanie przeniesiony bliżej PKiN, a w tym miejscu powstanie kolejny wieżowiec. Budynek ma mieć charakterystyczną budowę, nawiązującą do sąsiedniego hotelu Intercontinental. Oba budynki w ten sposób się projektuje ze względu na obowiązujące w Polsce normy naświetlenia budynków (z tyłu znajdują się bloki)

Źródło: urbanity.pl

Pawilon Emilia w 2013 rokuRoma Tower [170 metrów, lokalizacja]
Prawdopodobnie jedyny na świecie wieżowiec na który zgodę musiał wydać... Watykan. Wszystko przez to, że działka należy do Kurii warszawskiej, która zamierza wraz z prywatnym inwestorem wybudować w tym miejscu biurowiec. Budowa ma się zakończyć w 2018 roku. Koszt inwestycji to około 150 mln Euro.

 Źródło: urabnity.plWieżowiec w miejscu Teatru Żydowskiego [95 metrów, lokalizacja]
Jedną z kolejnych inwestycji firmy, która postawiła Warsaw Spire ma być biurowiec przy placu Grzybowskim. Budynek stanowi zagrożenie dla życia, dlatego zamknięto istniejący tam Teatr Żydowski, po zakończeniu budowy teatr wróci na swoje miejsce. Zaprezentowano kilka wstępnych koncepcji, nie wiadomo jeszcze jak ostatecznie będzie wyglądał budynek Źródło: urbanity.pl
Generation Park [180 metrów, lokalizacja]
Przenosimy się na Wole, w okolicę obecnie ostatniego przystanku linii metra (trwają prace nad przedłużeniem II linii metra).Okolica ronda Daszyńskiego jest prawdopodobnie najszybciej zmieniającym się rejonem Warszawy. W maju zakończyła się budowa Warsaw Spire, inwestor tego wieżowca już prowadzi kolejne dwie inwestycje w okolicy, a pomiędzy nimi Skanska buduje swój biurowiec. Budowa Generation Park rozpoczęła się pod koniec 2015 roku i ma się zakończyć pod koniec 2017 roku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się budynek IPN.

Źródło: urbanity.pl

Miejsce w którym obecnie powstaje Generation Park w 2013 roku

Wronia 31 [53 metry, lokalizacja]
Kolejna inwestycja firmy budującej Warsaw Spire. Do miana wieżowca zabrakło 2 metrów, jednak ze względu na ogrom zmian zachodzących w rejonie ronda Daszyńskiego. Inwestycja wystartowała w 2015 roku, koniec inwestycji zaplanowany jest na połowę 2017 roku. 
Źródło: urbanity.plZ tyłu widoczny jest Warsaw Spire, z lewej budowa Generation Park (zaprezentowana wyżej).


Sienna Towers [130 metrów] oraz Skyliner Tower [195 metrów, lokalizacja]
Dwie inwestycje obok siebie. Pierwsza to kolejna już inwestycja firmy, która wybudowała Warsaw Spire. Obecnie trwa budowa pierwszego etapu, w ramach którego powstanie 86 metrowa wieża oraz bezpośredni łącznik budynku ze stacją metra Rondo Daszyńskiego. Natomiast druga lekko z tyłu ma wystartować wkrótce
Sienna Towers
Skyliner
Źródło: urbanity.pl

Sienna Towers z lewej, na tym ujęciu będzie widać tylko część Skylinera przy prawym brzegu. W tle od lat nieukończona inwestycja.
Większość zdjęć powstała w połowie czerwca. Kolejna część wpisu o warszawskich wieżowcach pojawi się na blogu 25 lipca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz