wtorek, 12 lipca 2016

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i okolice (lipiec 2016)

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i okoliczne tereny są najszybciej rozwijającą się częścią Bydgoszczy. W ogromnym stopniu wpływa to na spadek bezrobocia. W czerwcu bezrobocie w Bydgoszczy osiągnęło poziom 5,1%, a w całym powiecie bydgoskim 8,0%. Obecnie powstają już trzy duże centra logistyczno-magazynowe. Sporą część tych inwestycji zostanie wykorzystane przez dwie duże sieci handlowe - Kaufland i Carrefour. Budowa trwa w wielu miejscach, nie jest łatwo ogarnąć co gdzie się buduje, dlatego rozpoczynam prace nad mapą inwestycji, mapa na bardzo wstępnym etapie (dodane głównie nazwy firm, bez zdjęć i linków) dostępna jest po kliknięciu w "lokalizacja" przy każdej inwestycji.
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny
MacGraf - zbliża się do końca rozbudowa firmy produkującej folie, taśmy, tekturę falistą, papier rakowy, kartony, zapinki i profile ochronne. Zakład prowadzi produkcję na terenie BPPT od 2013 roku. Budowa trwa od stycznia, po zakończeniu inwestycji zakład powiększy się trzykrotnie (lokalizacja)
Pixmet - budowa firmy specjalizującej się w obróbce metali - cięcie laserowe blach aluminiowych i stalowych oraz ich gięcie. Inwestycja ostatni raz prezentowana na blogu, budowa w zasadzie się zakończyła (lokalizacja)

Investor - budowa firma z branży budowlanej, oferującej kompleksowe wsparcie klientom biznesowym, wyczyszczono teren, obecnie nie prowadzone są żadne prace (lokalizacja)Eltech - firma działająca od 1990 roku z siedzibą przy ulicy Toruńskiej. Największy dystrybutor w branży elektrycznej, elektrotechnicznej, narzędziowej i spawalniczej w okolicy Bydgoszczy. W czerwcu wydano pozwolenie na budowę nowej hurtowni, obecnie trwają prace porządkowe na działce (lokalizacja)
Medan - firma działająca do tej pory przy ulicy Morskiej, inwestycja powstaje z powodu braku miejsca w starej lokalizacji. Firma zajmuje się dystrybucją materiałów medycznych (lokalizacja)Cimat - firma produkująca wyważarki działająca w Bydgoszczy od 1987 roku, kilka lat temu działalność została przeniesiona do Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Obecnie trwa rozbudowa zakładu (lokalizacja)
Centrum dystrybucyjne Melett - nowa inwestycja na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, kolejne w Bydgoszczy centrum dystrybucyjne, tym razem firmy dostarczającej zestawy naprawcze i części w branży napraw turbosprężarek (lokalizacja)

Tereny po dawnym Zachemie
Kolejne tereny po dawnym Zachemie zostały oddane do ogólnego użytku
Prawie jak w latach 90. ;)


Panattoni Park Bydgoszcz - pierwszy etap budowy centrum logistycznego firmy Panattoni zbliża się do końca. W powstających budynkach magazyny wynajęły minimum dwie firmy - Oponeo (lider sprzedaży internetowej opon - 12 000 m2) (lokalizacja)
Centrum dystrybucyjne Kaufland - drugi etap budowy centrum logistycznego Panattoni Park Bydgoszcz (lokalizacja). Na niemal 46 000 m2 powstanie kolejne centrum dystrybucyjne sieci sklepów wielkopowierzchniowych. Wcześniej w pobliżu powstało centrum dystrybucyjne Lidl, a wkrótce ma powstać kolejne tym razem firmy Carrefour (o tym później). Kaufland początkowo miał budować w Przyłękach, ale po protestach mieszkańców postanowił zacząć działalność na terenach dawnego Zachemu. Obecnie sprzątany jest teren, jeszcze dwa miesiące temu wycinano tutaj drzewa (klik)

Okolice
Centrum dystrybucyjne Carrefour - o planach Carrefour można było usłyszeć już kilka miesięcy temu, jednak wtedy mówiło się o miejscowości pod Bydgoszczą (Osielsko lub Żołędowo). Jak się okazuje w ostatnich dniach rozpoczęła się budowa w okolicy ulicy Mokrej/Chemicznej/Daicherta (przy tzw. obwodnicy Kapuscisk wybudowanej w ubiegłym roku). Według moich informacji inwestycja jest realizowana przez Panattoni Europe (informacja potwierdzona na 90%), firmę budującą też magazyny na terenie dawnego Zachemu (zdjęcia powyżej). Wygląda na to, że firma zamierza wykorzystać ogromny sukces na terenie dawnego Zachemu i więcej inwestować w Bydgoszczy. Prace prowadzone są w ekspresowym tempie, na forum skyscrapercity.com można znaleźć informację o końcu budowy już za 3 miesiące. Powierzchnia magazynów wyniesie około 37 000 m2 (lokalizacja)

Waimea Logistic Park - kolejna inwestycja magazynowa w Bydgoszczy. Waimea jest firmą działającą w Polsce od 2010 roku, w pierwszym etapie ma tutaj powstać około 25 000 m2, docelowo około 90 000 m2. Plany są jednak sprzed kilku miesięcy, po sukcesie Panattoni nie wiadomo czy się nie zmieniły i nie buduje się więcej powierzchni (lokalizacja)


9 komentarzy:

 1. wspaniały widok:) budynek z koronami rozbierany pod centrum Kauflanda to jakie miał przeznaczenie? jeżeli ktoś wie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Krystian Dobosz- dziękujemy Ci za wspaniałą pracę :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślałem, że juz dzisiaj nie znajdę niczego ciekawego, a tutaj taki wpis. No no, to mnie zastało zaskoczenie. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Krystian jak zwykle mega fotorelacja.

  Serce rośnie jak człowiek patrzy na ilość inwestycji. To w przyszłości będzie procentować rozwojem całego miasta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jesteś pewien Krystian, że to Panattoni buduje Carrefoura? Wszystkie portale branżowe piszą, że ID Logistisc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie ta informacja zdziwiła. Kilka miesięcy temu pisano o ID i terenie pod Bydgoszczą. Nie ma żadnej wzmianki o Panattoni, nawet o ostatecznej lokalizacji w Bydgoszczy.
   Carrefour to informacja potwierdzona w 100%. Od kierowcy ciężarówki (;)) i mojego informatora. Panattoni pewne w 90%, bo w tylu jest pewny mój informator.
   Na 100% będzie wiadomo pewnie dopiero na początku sierpnia jak wyjdzie aktualizacja rejestru pozwoleń na budowę.

   Usuń
 6. Wykop na rogu Rolbieskiego i Frankego nie był inwestycją przemysłową. Powstał w tym miejscu maszt telekomunikacyjny. W poniedziałek 8 sierpnia przywieźli go na miejsce, leżał jeden dzień, w środę postawili go do pionu, w czwartek podłączali kable i porządkowali okolice. Jeżdżę lub chodzę tam codziennie jakby co a z okna biura widzę ten maszt cały czas ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejny maszt? Jeden niedawno postawiono dosyć blisko, bo przy skrzyżowaniu Matuszewskiego i Bydgoskich Przemysłowców

   Usuń