sobota, 19 grudnia 2015

Torbyd - 56 lat lodowiska (przed burzeniem)

Dzisiaj mija dokładnie 56 lat od kiedy otwarto Torbyd, wtedy jeszcze lodowiska bez zadaszenia, w listopadzie 1975 roku przebudowano lodowisko na to co dzisiaj straszy przemieszczających się w okolicy ulic Ogińskiego, Moniuszki o Chopina. Chyba każdy mieszkaniec miasta wie co to jest i wie gdzie się to miejsce znajduje. Wielu mieszkańców chodziło tam kiedyś na mecze hokejowe. W 2004 roku budynek został zamknięty z powodu złego stanu technicznego. Od 2011 miasto bezskutecznie próbuje sprzedać działkę razem z budynkiem.

Początkowo cena wywoławcza wynosiła 14 mln złotych, w 2014 już tylko 8,6 mln, mimo tego chętnych na zakup nie było, a budynek ciągle generuje koszty - około 200 000 złotych rocznie. Na początku roku zmieniono taktykę. Postanowiono najpierw zburzyć budynki, później kolejny raz wystawić działkę na sprzedać. Wygrała firma z Grudziądza, za zburzenie budynku i uprzątnięcie terenu zażądała 2,46 zł z VAT. Od momentu podpisania umowy firma miała 155 dni na uprzątnięcie terenu. Jednak to się nie stało. Co poszło nie tak? Podobno zimują tutaj jakieś zwierzęta i burzenie trzeba rozpocząć na wiosnę. Tylko co robiono latem?
Pod koniec listopada na blogu ukazał się wpis "Nowy Torbyd - przed budową [wizualizacje] gdzie wyraziłem swoją opinię o nowym lodowisku, które powstanie w okolicy Łuczniki, pokazałem tam również wizualizacje nowego budynku. Dzisiaj postanowiłem opublikować wpis o obecnym stanie Torbydu. Dzisiaj każdy może ten budynek zobaczyć, ale w przyszłym roku będzie to już wspomnienie. Zdjęcia powstały we wrześniu i październiku.Dla porównania zdjęcie archiwalne znalezione na sektorpolonii.pl:


Tak Torbyd wyglądał od środka na początku 2013 roku, zdjęcie zostało zamieszczone na forum skyscrapercity.com przez użytkownika Jeremi-BDG:


O remoncie Torbydu, lub budowie nowego lodowiska mówiło się od lat. W listopadzie zaprezentowano wizualizacji nowego budynku z trybunami na 300 miejsc, więcej o tej inwestycji możecie przeczytać we wpisie Nowy Torbyd - przed budową [wizualizacje]. Poniżej prezentuję jedną wizualizację:

W Bydgoszczy istnieje klub hokejowy, swoje mecze rozgrywa na Tortorze w Toruniu. Już za 2 lata bydgoszczanie będą mogli dopingować BKS Bydgoszcz już u nas w mieście. Szkoda, że na nowe lodowisko wejdzie tylko 300 osób...

2 komentarze:

  1. Trybuny na 300 osób to głupota, równie dobrze mogłoby ich w ogóle nie być. Szkoda inwestować w coś takiego, jeśli miasto chce mieć zwykłą ślizgawkę to lepiej budować balony na wzór tego z Fordonu. Za te pieniądze można by takich z 5 wybudować. Kolejna hala, która będzie na utrzymaniu mieszkańców miasta. No ale decyzja już podjęta.

    OdpowiedzUsuń
  2. Teraz zauważyłem, że nie wrzuciłem jeszcze zdjęć z części hotelowej...

    http://opuszczonebydgoszcz.blogspot.com/2013/03/chopina-11a-2011-2013.html

    OdpowiedzUsuń