wtorek, 5 grudnia 2017

[Cieszkowskiego] Ostatnie szlify

Ku końcowi zbliża się rewitalizacja ulicy Cieszkowskiego. W minioną niedzielę odbyło się oficjalne otwarcie ulicy, w poniedziałek trwały prace przy uzupełnianiu spoiny między kostką i sprzątaniePrzebudowa ulicy Cieszkowskiego rozpoczęła się pod koniec lipca. Wykonawca, firma Polskie Surowce Skalne, miał 90 dni na częściowe odtworzenie historycznego charakteru uliczki. Terminu nie udało się dotrzymać, prace zakończono około 1,5 miesiąca później. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe oraz odbiory, w ciągu kilku najbliższych dni na ulicę wróci normalny ruch samochododowy.
Chodnik po północnej stronie został poszerzony do około 4 metrów, jego nawierzchnię stanowią płyty kamienne. Jezdnia natomiast została wyłożona czerwonym granitem (po przykryciu niewielką warstwą błota kolor na zdjęciach jest niemal niewidoczny). Po północnej stronie ulicy pojawiło się stylowe oświetlenie, natomiast po obu stronach zamontowano nowe kosze na śmieci i kilka/kilkanaście ławek. Ilość miejsc parkingowych oficjalnie została zmniejszona z 73 do 25, jednak przed remontem na ulicy parkowało znacznie więcej samochodów niż było miejsc parkingowych.
Ostatnie dzienne zdjęcie pokazuje znak jaki ustawiono na wjeździe na Cieszkowskiego od strony Pomorskiej. Znak sugeruje, że komunikacja miejska nie będzie mogła tutaj wjeżdżać. Do dzisiaj nie pojawił się żaden komunikat o powrocie autobusów miejskich na stare trasy.
Na końcu umieszczono zdjęcia wykonane po włączeniu oświetlenia ulicznego. Mimo, że nie było jeszcze bardzo ciemno to ulica sprawiała wrażenie niedoświetlonej. Żółte oświetlenie sprawia bardzo dziwne, nieprzyjemne wrażenie. Po tym jak po południowej stronie zaparkują samochody (lampy są po północnej) spacer pomiędzy nimi, a południową pierzeją nie będzie zbyt komfortowy. Szczególnie jak będą stać jakieś wyższe busy. 


14 komentarzy:

 1. Niech tylko wyburzą ten barak na rogu Gdańskiej i Cieszkowskiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przejrzeniu zdjęć nasunął mi się ten sam wniosek :D Ucieszyłem się, jak przeczytałem Twój komentarz ;) W przypadku tego "baraku" nawet remont nie zdałby się na wiele...

   Usuń
  2. Na tej ścianie ma się pojawić mural poświęcony patronowi ulicy

   Usuń
  3. Planowanie muralu w tym miejscu wskazuje na brak chęci równomiernego rozwoju miasta. Bo powinien to być teren przeznaczony pod nowoczesną zabudowę biurową. Równając zabudowę do największych kamienic w Śródmieściu mielibyśmy całkiem niezłą skalę, a i tkanka społeczna zaczęłaby się zmieniać na lepsze, a tak... co rusz spadki o jedną-dwie kondygnacje... i "nie zmienia się nic". Szkoda.

   Usuń
 2. Ale bajecznie to wygląda! Szczególnie po zmroku. Oby remont Starego Rynku i Starego Fordonu zrealizowany był z jednakową starannością i jakością.

  OdpowiedzUsuń
 3. To ja jeszcze życzenię wpiszę: Niech tylko ludzie po psach zbierają. Szczerze to brakuje mi jakiejś klimatycznej restauracji/kafejki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bajecznie? Powinna być węższa jezdnia i dużo drzew. To mogla byc jedna z najpiekniejszych ulic w Polsce a bedzie lipa z samochodami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przecież został chodnik poszerzony. No bez przesady z tymi drzewami, to nie park. Jakoś nie czuje potrzeby ładować drzewa wszędzie gdzie popadnie. Tym bardziej, że każde zmniejszyłoby pewnie szerokość chodnika o połowę. Teraz jest bardzo elegancko. Zgrzyt jedynie z samochodami.

  OdpowiedzUsuń
 6. kurcze no szalu nie ma w porownaniu z tym jak to sie robi w Łodzi czy Wrocku... w czym bydzia gorsza... eh szkoda

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda ruchu samochodowego, uliczka byłaby idealnym deptakiem. Jak takie graty, jak ta Astra na zdjęciu będą tu parkować, to za chwile wszystko będzie w oleju... Szkoda. Autobusy absolutnie nie powinny tu wracać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autobusy nie wrócą. A obieranie za priorytet samochodziarzy jest powszechne u obecnej władzy. Za rok wybory.

   Usuń
 8. "kurcze no szalu nie ma" Panie kolego co Ty gadasz. To zwykła boczna uliczka no ludzie! Co Wy tu chcieliście za dodatkowe atrakcje?? Dla mnie poza samochodami jest niemal idealnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Też uważam, że zabrakło w projekcie drzew, spokojnie zmieściłby się jeden szpaler, chociaż takich niewysoko rosnących, uliczka nabrałaby klimatu i byłaby przyjemniejsza w odbiorze.

  Koniecznie trzeba zastąpić budynek na rogu Gdańskiej na coś godnego "najpiękniejszej ulicy w mieście"

  OdpowiedzUsuń
 10. Cieszkowskiego piękna:) teraz pora poszukać drugiej takiej uliczki która mogła by być naszą chlubą i dumą. Dziś spacerując pomyślałem o ulicy Kołłątaja:) trochę Bank nie pasuje ale ulica mogła by tez stać sie perełką:) co o tym myślicie?

  OdpowiedzUsuń