piątek, 25 listopada 2016

[Przed i po] Chodkiewicza

Ulica Chodkiewicza remontowana jest z przerwami od wiosny 2013 roku. Cały remont został podzielony na dwa etapy - od ulicy Gdańskiej do Płockiej (8 miesięcy prac) oraz od ulicy Płockiej do Wyszyńskiego (13 miesięcy prac). II etap prac rozpoczął się pod koniec września i miał się zakończyć 11 miesięcy później, niestety po rozpoczęciu prac wykonawca poprosił o przedłużenie terminu ze względu na instalacje podziemne, których nie było w planach. Forma Skanska otrzymała dodatkowe dwa miesiące na prace, termin upłynął w miniony poniedziałek. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej twierdzi, że remont się zakończył, a teraz trwają odbiory, które przeprowadzają specjaliści z kilku branż. Skoro prace oficjalnie się skończyły to postanowiłem porównać jak się zmieniła ulica Chodkiewicza w ciągu ostatnich 13 miesięcy.
Obecnie trwają odbiory oraz prace wykończeniowe (m.in. kładzenie kostki między jezdnią, a drogą dla rowerów, zasypywane są dziury po starych słupach oświetleniowych). Tramwaje mają wrócić około 17 grudnia.
Dla lepszego porównania przed i po polecam włączyć zdjęcia w większym rozmiarze (wystarczy kliknąć na jakiekolwiek zdjęcie). Na koniec dodałm trzy zdjęcia i przemyślenia odnośnie wykonania i kierowców.Droga była projektowana od zera, dlaczego potrafią pojawić się takie "babole" w wykonaniu? Czy kostka nie mogła zostać ułożona do włazu? Krawężnik wystający nagle w chodniku aż się prosi, żeby ktoś się o niego potknął.

Druga sprawa jak projektant potraktował pieszych, a może bardziej rowerzystów. Przejście dla pieszych zostało nienaturalnie daleko odsunięte od osi chodnika. Ciekawe czy projektant zdaje sobie sprawę, że większość pieszych będzie szło drogą dla rowerów? Pewnie zdecydowało drzewo, ale one jakoś nie przeszkadzają w umieszczeniu przystanku między nimi (niestety nie zrobiłem zdjęcia zawijasów między drzewami dla niewidomych)

I na koniec pochwała dla Straży Miejskiej, mam nadzieję że to nie jest jednorazowa akcja. Generalnie kierowcy parkują wszędzie gdzie się da, nie patrzą czy blokują przejście, czy stoją na środku drogi. Rozumiem, że miejsc parkingowych jest mniej, ale ja przyjeżdżając robić zdjęcia potrafiłem zaparkować zgodnie z przepisami (;)). Dzisiaj Straż Miejska działała z samochodem, który perfekcyjnie zastawił cały chodnik

Kilka dni temu z ZDMiKP otrzymałem wyjaśnienia dotyczące zakończenia remontu ulicy Chodkiewicza:
Szanowny Panie,
po zakończeniu robót związanych z przebudową ul. Chodkiewicza wykonawca pisemnie zobowiązany jest poinformować Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy o zakończeniu robót i przygotowaniu prac do odbioru. Od przywołanego momentu specjaliści z kilku branż m.in. drogowej, torowej, teletechnicznej, oświetleniowej itp. wspólnie z wykonawcą dokonają odbioru. W przypadku stwierdzenia usterek komisja z ZDM i KP wyznaczy termin, w którym będą musiały one zostać usunięte. Dodam, że w czasie dokonywania odbioru zostaną przeprowadzone przejazdy próbne tramwajów, które  mają na celu  sprawdzenie prawidłowość wykonania robót torowo – trakcyjnych. Wszystkie opisane czynności odbiorowe, jak również uzyskanie przez ZDM i KP pozwolenia na użytkowanie, które nakłada na Zarząd decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej będą miały wpływ na ostateczny termin przywrócenia ruchu tramwajowego na ul. Jana Karola Chodkiewicza.
 
Z poważaniem
Michał Kasperek
Kierownik
Zespołu Torowo - Sieciowego

9 komentarzy:

 1. Bardzo cieszy, że poznikały słupy energetyczne

  OdpowiedzUsuń
 2. Do pełnego obrazu jakości wykonanego remontu ul Chodkiewicza należy pokazać jakość wykonania torów tramwajowych. Na odcinku od UKW do pętli co najmniej w trzech miejscach tory są wyprofilowane skandalicznie szczególnie przed kamienicą na rogu Chodkiewicza i Ogińskiego. Dogowcy nie zeszli się z torami układanymi z dwóch kierunków i wyszło im "S"....ze to ktoś odebrał????

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawe, ale chyba kosztem ścieżek rowerowych ubyło sporo miejsc parkingowych. Czy w związku z tym jest jakaś alternatywa do parkowania dla kierowców?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety nie ma...będą dla rowerów ...to taka współczesna choroba!

   Usuń
 4. Uważam, że wzdłuż ul. Chodkiewicza na wysokości szpitala właściwszym było stworzenie miejsc parkingowych do parkowania prostopadłego zamiast równoległego. Zwiększyłoby to ilość miejsc do parkowania, wprawdzie kosztem chodnika, niemniej i tak jego szerokość byłaby wystarczająca dla przechodniów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam jak na egzaminie na prawo jazdy egzaminator kazał mi skręcić w Chodkiewicza. W szkółce nauczyli mnie, żeby wszystkie wątpliwości rozwiewać głośno mówiąc (żeby się nagrało na rejestratorze), więc spytałem się pana egzaminatora, czy mam jechać zgodnie z przepisami przy prawej krawędzi jezdni, czy tak, żeby nie uszkodzić samochodu. O dziwo, egzaminator zezwolił na "nieprzepisową" jazdę która uratowała micrę :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest lipa, ale też nie ma, co się dziwić. Miasto po prostu zapłaciło za mało, żeby wykonanie było wysokiej jakości.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękujemy za zdjęcia! Opowiedz nam więcej o próbki licencyjnej ukraińskiego kierowcy (pierwszy dowiedział się o nich tutaj prawojazdy.vidnazhitelstvo.com) Czy można jeździć na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzień dobry! Kto wie, gdzie można zrobić prawo jazdy na Ukrainie? Znalazłem ten serwis https://uaprawko.com/, ale kosztują $ 2,500. Chcę znaleźć gdzieś tańsze

  OdpowiedzUsuń