czwartek, 10 listopada 2016

Arkada Business Park (listopad 2016)

Od kilku tygodniu na pustym placu przy rondzie Fordońskim pracują ekipy budowlane. Postawiono już dwa żurawie, wokół działki wbito ścianki larsena, wybierana jest ziemia oraz pojawia się zbrojenie. Wszystkie te prace związane są z budową pierwszego biurowca wchodzącego w skład Arkada Business Park.



Teren przy rondzie Fordońskim od lat szpecił okolicę. Opuszczona kamienica, kilka baraków raczej odstraszały przejeżdżających niż zachęcały do odwiedzin miasta, a ruch samochodów tranzytowych w tamtej okolicy jest spory. Rondo Fordońskie do końca 2015 roku było miejscem krzyżowania się dwóch dróg krajowych (nr 5 i 80, ta druga od 1 stycznia zmieniła swój przebieg). Zdjęcia terenu przed wyburzeniami możecie zobaczyć tutaj.

Kilka tygodni temu zostałem zaproszony do siedziby Arkada Invest, firmy prowadzącej inwestycję, gdzie przedstawiono mi sporo szczegółów kompleksu biurowego Arkada Business Park.

Biurowce nad rzeką
Arkada Business Park to kompleks biurowy, którego łączna powierzchnia osiągnie ponad 22 000 m2 powierzchni GLA (całkowita powierzchnia najmu). Obecny plan zakłada budowę dwóch bliźniaczych budynków o wysokości 45 metrów usytuowanych w pobliżu rzeki Brda. Nie jest to jednak wersja ostateczna, wysokość drugiego to kwestia otwarta, może się okazać że budynek nieznacznie urośnie. Arkada Business Park wpisuje się w rozpoczętą kilkanaście lat temu przez biurowce BRE przy ulicy Grodzkiej (obecnie mBank) tendencję zwracania się ku rzece - jednemu z głównych czynników dzięki którym Bydgoszcz urosła do takich rozmiarów. W ostatnich latach zauważalne jest nasilenie tej tendencji - remontowane są bulwary, kończy się budowa pierwszego wysokiego apartamentowca (Nordic Haven), rozpoczęła się budowa kolejnego (River Tower), wkrótce ma się rozpocząć budowa trzeciego (Nordic Astrum). Między wszystkimi tymi inwestycjami w okresie letnim regularnie kursują tramwaje wodne.

Widok z okolic hali Artego Arena
W ramach pierwszego etapu budowy Arkada Business Park powstanie około 16 000 m2 powierzchni, w tym:
  • 11 176,6 m2 całkowitej powierzchni najmu,
  • 835 m2 powierzchni usługowej,
  • 9669,22 m2 powierzchni biurowej,
  • 4 windy,
  • 136 miejsc parkingowych na dwóch podziemnych kondygnacjach,
  • 14 miejsc parkingowych na powierzchni,
  • 50 parkingów dla rowerów (może zostać powiększone do 100) oraz prysznice dla rowerzystów.

Pierwszy budynek będzie miał 12 kondygnacji, w tym dwie podziemne. Na parterze znajdzie się miejsce dla lokali usługowych oraz recepcji. Kolejne piętra zostaną przeznaczone dla biur: na pierwszym ponad 1000 m2 powierzchni, na kolejnych (do ósmego włącznie) po niemal 1100 m2, na ostatnim niemal 900 m2 oraz około 200 metrowy taras widokowy. Konstrukcja obiektu pozwala dowolnie aranżować wnętrza. Ostatnia kondygnacja może zostać wykorzystana jako restauracja, w zależności od najemcy.

Na budowę drugiego biurowca niekoniecznie będziemy musieli czekać do końca budowy pierwszego. Wykonawca firma Skanska jest gotowa do rozpoczęcia prac w ciągu trzech miesięcy od podjęcia decyzji o budowie. Start uzależniony jest oczywiście od znalezienia najemcy. Pierwszy budynek cieszy się sporą popularnością. Arkada Invest stara się pozyskać firmy z różnych sektorów gospodarki, miedzy innymi w targach branży IT.

W ramach inwestycji przebudowany zostanie fragment ulicy Fordońskiej. Kierowcy skręcający do ABP nie będą blokować kierowców jadących w kierunku Fordonu, ponieważ pojawi się trzeci pas, który swój bieg rozpocznie od ronda Fordońskiego. Od tegoż ronda w kierunku Brdy poprowadzony zostanie chodnik oraz droga dla rowerów (obecny, dziurawy zjazd nie należy do najprzyjemniejszych). Na działce stoi drzewo, jest to pomnik przyrody, dlatego roślina nie zostanie usunięta, zyska również iluminację świetlną.

W miejscu widocznej drogi powstanie droga dla rowerów oraz chodnik

Warszawskie podejście
Podczas rozmowy w siedzibie Arkady Invest doszedłem do wniosku, że firma czerpie wzorce z firm działających w Warszawie. Jest to oczywiście bardzo dobry wzorzec. Każdy element inwestycji został zaplanowany i zostanie zbudowany zgodnie z brytyjskimi standardami zrównoważonego budownictwa BREEAM. Co daje budowanie zgodnie z tymi standardami? Możliwość sprzedaży budynków między innymi do funduszy emerytalnych. Takie transakcje są prowadzone jednak tylko z budynkami o najwyższej jakości i gwarantujące odpowiednią stopę zwrotu. W Warszawie obecnie każda licząca się inwestycja biurowa budowana jest zgodnie z tymi standardami i wkrótce po ukończeniu zmienia właściciela. W Bydgoszczy raczej nie stosowano tego modelu biznesowego w odniesieniu do inwestycji biurowych.

Co ciekawe zarządcą nieruchomości będzie międzynarodowa firma, jedna z pięciu największych na świecie. System wentylacji, klimatyzacji, oświetlenie, gospodarka wodno-ściekowa itp. zostaną wpięte w jeden system zarządzania budynkiem (BMS). Pozwoli to maksymalną przyjazność środowisku i na obniżenie kosztów eksploatacji.

Kondygnacje będą miały 2,85 metra wysokości (wysokość użytkowa, po schowaniu kabli, rur wentylacyjnych itp.) dokładnie tyle samo co okna, wyjątkiem jest parter, który będzie miał 3,6 metra wysokości. Zostanie zastosowane podwójne przeszklenie, a elewację uzupełnią panele alubondu (warstwowe płyty aluminiowe). Budynki będą miały konstrukcję trzonową (w środku budynku powstanie żelbetowy trzon z windami i klatkami schodowymi, powierzchnie biurowe będą wokół. Budowa pierwszego biurowca ma potrwać 16-18 miesięcy, najciekawszy etap budowy - powstawanie kolejnych kondygnacji będzie przebiegać z tempem jedno piętro na dwa tygodnie.

Jak się buduje budynki o konstrukcji trzonowej świetnie zostało wytłumaczone na kanale Architecture is a good idea:

Wizualizacje







Starsze wizualizacje pokazujące położenie budynków



Aktualne zdjęcia z budowy
















5 komentarzy:

  1. Aż się prosi żeby teraz pociągnęli bulwary dalej na wschód co by te sto miejsc parkingowych dla rowerów nie stało pustych

    OdpowiedzUsuń
  2. byłem ostatnio w Gdańsku co tam się dzieje,podniecmy się dwoma biurowcami a tam rośnie w Oliwie Manhattan,kiedy doczekamy się tego u nas��

    OdpowiedzUsuń
  3. Widzę że też oglądasz kanał "Architecture is a good idea" :) Warto go polecać, bo jest bardzo wartościowy i merytoryczny.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń