Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny jest najszybciej zmieniającym się rejonem Bydgoszczy. Nowe hale produkcyjne rosną jak grzyby po deszczu, powoli dynamizm zmian zaczyna wkraczać na tereny po dawnym Zachemie. Przy granicy z BPPT powstaje duże centrum logistyczne, z tego powodu na tych terenach trwa wycinka drzew na ogromną skalę. Wkrótce ruszy budowa kilku kolejnych hal produkcyjnych, tereny pod nie są już przygotowywane.
Wkrótce ruszy budowa drugiego centrum logistycznego. Pierwszy powstający na terenach dawnego Zachemu okazał się sporym sukcesem. Jeszcze nie zakończyła się budowa, a już niewiele zostało wolnej powierzchni. Czy ten sukces spowoduje więcej tego typów inwestycji?
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny
MacGraf - rozbudowa firmy produkującej folie, taśmy, tekturę falistą, papier rakowy, kartony, zapinki i profile ochronne. Zakład prowadzi produkcję na terenie BPPT od 2013 roku. Zakład wkrótce powiększy się trzykrotnie, budowa trwa od stycznia tego roku (lokalizacja)
Wyburzenia - zakończyły się wyburzenia na jednej z działek, wyburzenia mają spowodować zwiększenie atrakcyjności tej jednej z nielicznych wolnych działek w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym (lokalizacja)
Pixmet - jedna z szybszych inwestycji realizowanych w Parku, prace zaczęły w lutym, według informacji podanych na tablicach informacyjnych w maju mają się zakończyć, patrząc na tempo prac jest to realny termin. Firma specjalizuje się w obróbce metali - cięcie laserowe blach aluminiowych i stalowych oraz ich gięciem (lokalizacja).
Investor - budowa firma z branży budowlanej, oferującej kompleksowe wsparcie klientom biznesowym (lokalizacja).
Greka - na działce należącej do firmy Greka pojawiły się wbite paliki, nie udało mi się ustalić na razie czy planowana jest rozbudowa firmy działającej w branży wentylacyjnej i klimatyzacyjnej (lokalizacja).
Berthold Sichert - kilka miesięcy temu zakończyła się budowa niemieckiej firmy produkująca wielofunkcyjne szafki zewnętrzne wykorzystywane przez sektor kolejowy i telekomunikacyjny, obecnie trwa montaż dachu na kolejnej hali (lokalizacja).
Medan - firma zajmująca się dystrybucją materiałów medycznych, do tej pory działająca przy ulicy Morskiej, jednak w starej lokalizacji brakuje miejsca (lokalizacja).
Modus - firma odzieżowa, zajmująca się głównie produkcją odzieży służbowej, mundurowej, do tej pory działająca w centrum na rogu Świętej Trójcy i Poznańskiej (lokalizacja).
Biura do wynajęcia - siedziba Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego został przeniesiona do nowego biurowca IDEA Przestrzeń Biznesu (zdjęcia ze środka nowego biurowca możecie zobaczyć tutaj), stary biurowiec obecnie stoi pusty, jednak można go wynająć (lokalizacja).
Airon Invest - kończy się rozbudowa firmy specjalizującej się w obróbce metalu. Forma powstała w 2004 roku, a w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym działa od 2012 roku (lokalizacja).
Tereny po dawnym Zachemie
Na terenach po dawnym Zachemie prowadzona jest wycinka lasów, częściowo związane jest to z kolejnymi etapami budowy nowego centrum magazynowego. Zanim jednak przejdziemy do wycinki drzew i budowy centrum magazynowego pokażę kilka zdjęć dawnego Zachemu, który stał się dostępny dzięki wyżej wspomnianym pracom.
Wycinka drzew - jak już wcześniej wspomniałem większość drzew zostanie wyciętych z powodu budowy kolejnego budynku centrum magazynowego Panattoni Park Bydgoszcz. W kilku poprzednich relacjach z BPPT pokazywałem budowę tego centrum magazynowego zza drzew, teren był ogrodzony, pilnowany przez strażników, dzisiaj można już wchodzić na ten teren, a z dzięki wycince drzew widać doskonale nowe budynki (lokalizacja).
Dalsze zdjęcia wycinki i ruin budynków pokazują miejsce w którym powstanie kolejna hala Panattoni Park Bydgoszcz, w której swoje centrum dystrybucyjne otworzy Kaufland
Panattoni Park Bydgoszcz - nowa inwestycja firmy Panattoni Europe, która działa w Polsce od 2005 roku. Hale magazynowe okazały się sporym sukcesem, pierwszy budynek oddano do użytku w kwietniu (ok. 16 000 m2), ku końcowi zbliża się budowa drugiego (ok. 10 000 m2), a wkrótce rozpocznie się budowa trzeciego (45 600 m2). Obecnie największym najemcą obiektu jest firma Oponeo, bydgoska firma będąca liderem sprzedaży internetowej opon wynajmuje 12 000 m2 powierzchni. Największy budynek zostanie zajęty przez centrum dystrybucyjne Kaufland. Prawdopodobnie oznacza to rezygnację z budowy centrum w pobliskich Przyłękach, przeciwko tej inwestycji protestowali mieszkańcy wioski. Wyburzono jedynie niedokończoną rzeźnię (lokalizacja).
Źródło: propertynews.pl - przy napisie "ul. Bydgoskich Przemysłowców" widać budowę otwartego już biurowca IDEA Przestrzeń Biznesu, w prawym górnym rogu widać rozpoczynającą się budowę (działającego już) zakładu SPX Flow, pas drzew pomiędzy trzma halami Panattoni, a ulicą Bydgoskich Przemysłowców został już wycięty.
Okolice
Waimea Logistic Park - nowa inwestycja grupy Waimea działającej od 2010 roku. Grupa zajmuje się budową obiektów magazynowych, biurowych i produkcyjnych pod wynajem. Początkowo mają tutaj powstać dwie hale o powierzchni około 25 000 m2, docelowo powierzchnia WLP wyniesie około 90 000 m2. Inwestycja powstaje w sąsiedztwie dawnego Zachemu i wybudowanej w ubiegłym roku obwodnicy Kapuścisk. W kwietniu wydano pozwolenie na budowę, dlatego prace powinny się wkrótce rozpocząć (lokalizacja).
Źródło: waimeaholding.pl
Zdjęcia zostały zrobione 04-05-2016.
Nasuwa się pytanie, takie inwestycje są korzystne dla środowiska...
OdpowiedzUsuńChyba w Bydgoszczy ich brak...
UsuńMiasto niszczy wszystkie tereny zielone jakie tylko może...
Marta
Bardzo dobry artykul (jak zawsze). Super, ze jest tyle zdjec. Po prostu chce sie wykrzyczec: WINCYJ :D
OdpowiedzUsuńDuże te inwestycje, szkoda tylko, że kosztem środowiska naturalnego..
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
Ramal
Hale które powstają i mają jeszcze tu powstać są imponujące. Mam nadzieje, że pójdzie więcej produkcji, i to tej bardziej zaawansowanej, a mniej składowania i logistyki. Tak czy siak, trzymam kciuki.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł poparty dokumentacją fotograficzną. Oczywiście pozostaje on ww ramach naszych zainteresowań. Nie jesteśmy do końca za wycinką drzew, ale rozwój też jest bardzo ważny. Miejmy nadzieje, że wszystko pójdzie dobrze i zgodnie z równowagą ekologiczną.
OdpowiedzUsuń