Zapowiedzi:
- Wykonawca dokumentacji projektowej nowych mostów wybrany - w Bydgoszczy ma powstać kolejny most tramwajowy oraz most drogowy, w planie jest połączenie ulicy Toruńskiej z Fordońską. Przeprawa tramwajowa ma pomóc w razie awarii i wypadków na moście Pomorskim oraz pomóc w lepszym połączeniu tramwajowym Fordonu z Górnym Tarasem. Obecnie rozważane są dwa rozwiązania - przedłużenie ulicy Perłowej i budowa kolejnego mostu obok mostu Kazimierza Wielkiego. Niezależnie od decyzji gdzie powstanie most tramwajowy, obok mostu Kazimierza Wielkiego na pewno powstanie drugi most drogowy. Co ciekawe podczas budowy mostu Kazimierza Wielkiego zadbano, by skrzyżowania Toruńska x Kazimierza Wielkiego oraz Fordońska x Kazimierza Wielkiego były przygotowane pod "wpięcie" drugiej nitki, dlatego budowa przyszła budowa będzie mniej uciążliwa dla mieszkańców.
Dokumentację projektową wykona konsorcjum firm WYG International z Warszawy oraz EPG Polska z Krakowa.
Jedna z koncepcji zakłada, że nowa linia tramwajowa w tym miejscu połączy się z trasą w ciągu ulicy Fordońskiej
- Wykonawca nowej siedziby NFZ w Bydgoszczy wybrany - firma Alstal, wykonawca między innymi Motoareny w Toruniu wybuduje przy ulicy Łomżyńskiej nową siedzibę wojewódzkiego oddziału NFZ. Prace budowlane powinny się rozpocząć już w styczniu. Koniec planowany jest na III kwartał 2017 roku.
- Umowa na przebudowę ulicy Wąbrzeskiej podpisana - podpisano umowę na przebudowę ulicy Wąbrzeskiej z firmą Eurovia. W ramach przebudowy wzdłuż ulicy powstanie chodnik oraz nowa jezdnia na odcinku 570 metrów. Eurovia nie cieszy się dobrą opinią i nie wykonuje prac na czas. W 2015 roku firma wybudowała między innymi tzw. obwodnicę Kapuścisk (kilku miesięczne opóźnienie), wyremontowała ulice na Bartodziejach (kilku tygodniowe opóźnienie), w pobliskim Nakle nad Notecią wybudowała kolejny fragment obwodnicy (opóźnienie, w maju ma się rozpocząć remont) oraz wybudowała ulice w parku przemysłowym koło Nakła (opóźnienie i źle wykonane prace).
- Projekt budowy "przystani dla wioślarzy" wybrany - informowałem już, że miasto przygotowuje się do budowy nowej siedziby klubu RTW Bydgostia przy ulicy Żupy. Ogłoszono konkurs na projekt nowego budynku. W grudniu konkurs został rozstrzygnięty
- Nowe tramwaje z patronami - nowe tramwaje kupione w ramach kończącej się inwestycji - budowa linii tramwajowej do Fordonu będą miały swoich patronów. W głosowaniu internetowym zwyciężyli: Marian Rejewski, Mieczysław Połukard, Leon Wyczółkowski, Pola Negri, Jan Biziel, Leon Barciszewski, Józef Święcicki , Zdzisław Krzyszkowiak, Ferdinand Lepcke, Teodor Kocerka, Jerzy Sulima-Kamiński oraz Ernst Conrad Peterson.
- Nowe drogi dla rowerów - w 2016 roku miasto przeznaczy ponad 11 mln złotych na rozbudowę sieci dróg rowerowych w Bydgoszczy. Po ubiegłorocznym sukcesie sieci wypożyczalni rowerów - Bydgoski Rower Aglomeracyjny czas na ułatwianie przemieszczania się tymi rowerami po mieście. Kupcy z ulicy Śniadeckich mocno protestują, ponieważ nie będą mieli gdzie zaparkować (oni - kupcy, nie klienci), jest kilka rozwiązań które są dziwne (objeżdżanie parkingów na ulicy Mostowej) i rowerzyści z nich nie będą korzystać, ale cieszy że w końcu w mieście zauważono rowery. Nowe drogi dla rowerów pojawią się między innymi na ulicach Kruszwickiej, Łochowskiej, Wiatrakowej, Grunwaldzkiej, placu Poznańskim, rondzie Grunwaldzkim.
- Drogi na terenie dawnego Zachemu przejęte przez miasto - w grudniu miasto odkupiło drogi na terenie dawnego Zachemu. Dzięki temu miasto będzie mogło powoli rozpocząć remonty dziurawych dróg, które od lipca usprawniają dojazd do Bydgoskiego Parku Przemysłowo Technologicznego. Koszt zakupu niemal 20 ha dróg wynosi niewiele ponad 1,2 mln złotych. Stan dróg na terenie Zachemu możecie zobaczyć we wpisie z lipca [klik]
- Nowy budynek mieszkalny na Szwederowie - firma Kempol przygotowuje się do budowy nowego budynku mieszkalnego przy ulicy Czackiego (Nowe Szwederowo)
Źródło: skyscrapercity.com
- Budżet na 2016 rok uchwalony - pod koniec miesiąca uchwalono budżet na 2016 rok, na inwestycje zostanie przeznaczone około 480 mln złotych (w tym 90 mln to inwestycje spółek z większościowym udziałem miasta). Najważniejsze inwestycje w 2016 roku, w nawiasie podano kwoty jakie w tym roku przeznaczy miasto na te inwestycje, nie jest to łączna kwota za inwestycję (w przypadku inwestycji wieloletnich):
- Rozbudowa ulicy Kujawskiej wraz linią tramwajową oraz nowym tramwajami, inwestycja ma się zakończyć w 2018 roku (48,6 mln złotych).
- Rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej od Węzła Zachodniego do granic miasta, inwestycja ma się zakończyć w 2019 roku (48,1 mln złotych).
- Remont estakady południowej w ciągu ulicy Wojska Polskiego nad ulicą Jana Pawła II (24 mln zł).
- Budowa szkoły w Fordonie, budowa rozpoczęta, ma się zakończyć w 2017 roku (23,2 mln zł).
- Przedłużenie Trasy Uniwersyteckiej, budowa ma się zakończyć w 2018 roku (23,2 mln zł).
- Remont ulicy Chodkiewicza, remont rozpoczął się kilka miesięcy temu, koniec we wrześniu (20,2 mln zł).
- Przebudowa płyty Starego Rynku i ulic przyległych oraz opracowanie dokumentacji do rewitalizacji Starego Fordonu (18,1 mln zł).
- Przebudowa dróg gruntowych (17 mln zł - Miedzyń, Prądy, Czyżkówko, Osowa Góra, Opławiec, Smukała, Glinki, Sierniczek, Piaski, 7,8 ml zł - Fordon).
- Budowa lodowiska w pobliżu hali Łuczniczka, koniec inwestycji w 2017 roku (15,6 mln zł).
- Budowa dróg rowerowych (11,2 mln zł).
- Rewitalizacja Młynów Rothera, prace konserwatorskie oraz wykonanie dokumentacji projektowej (14,4 mln zł).
- Przebudowa nawierzchni głównych ulic (6,3 mln zł).
- Budowa ulicy Świekatowskiej (6 mln zł).
- Bydgoski Budżet Obywatelski (5 mln zł).
- Budowa ulicy Wąbrzeskiej (3,6 mln zł).
- Budowa hali sportowej na terenie Zawiszy oraz przebudowa infrastruktury w związku z organizacją Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce juniorów (2016), Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce (2017) juniorów oraz ME juniorów w piłce nożnej (2017) (2,5 mln zł).
- Przebudowa toru regatowego w Brdyujściu (1,8 mln zł).
- Budowa trasy tramwajowej łączącej Fordońską z Toruńską w tym budowa dwóch mostów - tramwajowego i drogowego, prace projektowe (1,4 mln zł).
- Przebudowa kompleksu sportowego Astoria, koniec inwestycji w 2019 roku (1 mln zł).
- Trzeci etap Osiedla Impresja czas zacząć - we wczorajszym "mieszkaniowym placu budowy" wrzucałem zdjęcia z budowy Osiedla Impresja przy ulicy Powstańców Warszawy. Bryła pierwszego budynku została już ukończona, drugi właśnie "wychodzi" z ziemi, a trzeci w listopadzie otrzymał pozwolenie na budowę
- Porządki przy ulicy Toruńskiej - tuż obok Trasy Uniwersyteckiej przy ulicy Toruńskiej zostanie zburzony kolejny budynek. Tym razem zniknie niewielki domek widoczny poniżej
- Rozbudowa firmy Abramczyk - zakład przetwórstwa ryb Abramczyk przy ulicy Witebskiej przygotowuje się do budowy budynku biurowo-socjalnego. Firma Abramczyk jest jedną z największych firm w Polsce działających w sektorze ryb mrożonych. Ich produkty można spotkać w takich marketach jak Auchan, Piotr i Paweł, Alma, Carrefour czy sklepach Żabka.
- Rozbiórka pustostanów przy ulicy Kujawskiej - Administracja Domów Miejskich rozpoczyna rozbieranie pustostanów przy ulicy Kujawskiej. Wydane zostały pozwolenia na rozbiórkę budynków przy Kujawskiej 18 i 40
- Kolejna rozbiórka na ulicy Toruńskiej - przy ulicy Toruńskiej 23-25 mają zniknąć 3 budynki magazynowo - gospodarcze
- Kolejna rozbudowa na terenie dawnego Zachemu - firma SEMA przygotowuje się do rozbudowy budynku na potrzeby płyt uszczelkarskich
- Kolejny budynek mieszkalny BTBS - Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przygotowuje się do kolejnej inwestycji w Fordonie. Przy ulicy Bortnowskiego ma powstać jeden budynek mieszkalny
- Kolejny budynek mieszkalny przy ulicy Bełzy - informowałem już, że Folwark Deweloper przygotowuje się do budynku mieszkalnego przy ulicy Bełzy 21-23. W grudniu wydano pozwolenie na budowę. Budynek powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie powstającego budynku mieszkalnego Platinum Hill (dziura obok powstającego budynku) [więcej zdjęć Platinum Hill w jednym z ostatnich mieszkaniowych placów budowy]
Cieszy rozpoczęcie prac rozbiórkowych niemal w centrum miasta - ulice Kujawska i Toruńska. Ulice są w stanie nieprzystającym położeniu w tak dużym mieście. Wkrótce na blogu pojawi się wpis o niedocenianej części miasta - o Babiej Wsi, o jej szansie na stanie się świetną alternatywą do Wyspy Młyńskiej i parku przy Starym Kanale Bydgoskim, w której będzie można uprawiać sport mniej lub bardziej profesjonalny i mieszkać. Ulica Toruńska jest jej główną ulicą.
Witam
OdpowiedzUsuńJa się zastanawiam jak zrobią ul.Wąbrzeską z wiaduktem przy lotnisku szkoda że przez las nie zrobią kawałek ale by trzeba przerobić wiadukt od strony dawnych zakładów ale nie ma tyle kasy to by się puściło autobusy.Tym że ta firma wygrała bo do kitu.
Według mnie dawanie patronów dla tramwajów tych co są ulice mogli dać jakieś zakłady albo coś innego szkoda że nie pomyśleli.
Dobrze że rozbierają te stare chałupy bo szpecą miasto.A na toruńskiej nr 23 jest skup złomu to ciekawe gdzie pójdą tam są długo.
to moja opinia
Pozdrawiam Marcin z Bydgoszczy
Cześć Krystian. Wystartowała budowa plomby na Hetmańskiej, chyba 8 czy 9 . Widziałeś może jakąś wizualizację tego obiektu?
OdpowiedzUsuńHetmańska 8. Niestety nie widziałem żadnej wizualizacji, na budowę wybieram się już od jakiegoś czasu, ale niestety tego czasu ciągle brakuje.
Usuń