niedziela, 27 września 2015

Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze od środka

24 września oficjalnie otwarto Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze. Dzień później miałem okazję zobaczyć od środka jak nowy budynek prezentuje się od środka. Budynek robi wrażenie!





Z myślą o rozwijającym się mieście powstało centrum wystawiennicze w Myślęcinku. Inwestorem jest Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. Inwestycja pochłonęła 51,4 mln złotych. BCTW jest idealnym miejscem dla biznesu, który chce się pokazać poprzez targi. BCTW również jest świetnym miejscem na przeprowadzanie konferencji. Do tej pory większość imprez targowych odbywało się w Hali Łuczniczka. Jednak tereny położone w centrum miasta nie są wystarczająco duże dla niektórych branż. Majowe targi Wod-Kan, największe targi w Polsce w branży wodnej i kanalizacyjnej, pokazały że Łucznicza, Artego Arena i parkingi wokół są za małe żeby pomieści wystawców. Kolejne XXIV Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji odbędą się już w Myślęcinku, tym razem miejsca nie powinno zabraknąć.

Do nowego budynku wchodziłem bocznym wejściem, dostępnym jedynie dla personelu, dlatego pierwszym ogólnodostępnym miejscem jakim zobaczyłem była główna hala. Zwiedzając budynek trafiłem akurat w momencie kiedy główna hala została podzielona na 2 części (ogólnie można podzielić ją na 3 części). Zdjęcia nie oddają ogromu tej hali. 130 metrów długości (cała ma około 200 metrów długości), ponad 50 szerokości i 15 wysokości robiło wrażenie. Posadzka jest przystosowana do przyjęcia ciężkiego sprzętu, a każda część hali ma osobne wjazdy dla zaopatrzenia. Rozkładanie ścian trwa około 1,5 godziny, dzięki zastosowaniu odpowiedniego materiału ściany są dźwiękochłonne co pozwala z powodzeniem organizować 3 imprezy w tym samym czasie.

Wzdłuż hali znajduje się antresola z której można dotrzeć do korytarza prowadzącego sal konferencyjnych. Ściany między salami podobnie jak w głównej hali są rozsuwane. Dzięki czemu BCTW jest gotowe przyjąć bardzo dużo osób. Każda z sal jest urządzona w innej kolorystyce mającej nawiązywać do pór roku. Na ścianach znajdują się fototapety pokazujące Bydgoszcz w porze roku do jakiego dana sala nawiązuje. Obok sal konferencyjnych znajdują się VIP Roomy oraz antresola nad głównym wejściem. Wielkość głównego wejścia również robi wrażenie, w sali znajdują się dwie kasy oraz system kołowrotów "broniących" dostępu do pomieszczeń wystawienniczych.

Całe centrum sprawia pozytywne wrażenie. Skoro mamy w mieście miejsce do przeprowadzania targów to czas na organizację takich. Pierwsze już 17-18 października, będą to VI Targi Myśliwskie. 18 października odbędzie się również dzień otwarty, każdy zainteresowany będzie mógł zobaczyć Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawienniczy od środka. Zgodnie z zapowiedziami szczególnie mile widziane będą dzieci.


Główne wejście


Część głównej hali


Na zdjęciu jakaś połowa głównej hali


Największa sala konferencyjna - zimowa


Sala wiosenna


Antresola nad głównym wejściem


Sala letnia

VIP Room


















Jak BCTW wypada na tle konkurencji?

  • BCTW: hala wystawiennicza 11 000 m2 (podział na 3 hale), centrum konferencyjne mogące pomieścić 720 osób (największa sala na 520 osób);
  • Międzynarodowe Targi Gdańskie: hala wystawiennicza 12 000 m2 (podział na 3 hale), centrum konferencyjne mogące pomieścić 1130 osób (największa sala na 600 osób);
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie: hale wystawiennicze 110 000 m2, centrum konferencyjne z 81 salami;
  • Międzynarodowe Targi Szczecińskie: hale wystawiennicze 4 460 m2 (2 hale), centrum konferencyjne mogące pomieścić 340 osób (największa sala na 180 osób);
  • Targi Kielce: hale wystawiennicze 34975 m2 (7 hal), centrum konferencyjne mogące pomieścić 2200 osób (największa sala na 900 osób)
Targi Poznańskie mają niemal 100 lat tradycji, Targi w Kielcach rozpoczęły działalność w 1992 roku. Do MTP należy 55% udziału w rynku wystawienniczym w Polsce, do Targów Kielce należy 1/3 udziału w rynku wystawienniczym w Polsce. Międzynarodowe Targi Gdańskie również rozbudowują się od lat (obecna siedziba została wybudowana w 2012 roku). Mimo, że liczbach BCTW sporo traci do Targów Kielce, jednak ma jedną przewagę - w Kielcach hale są mniejsze niż ta bydgoska. Moim zdaniem BCTW wypada dobrze na tle konkurencji.

1 komentarz: