piątek, 20 stycznia 2017

Grunwaldzka (przed budową)

Ulica Grunwaldzka jest jedną z ważniejszych dróg w mieście, dla ruchu wewnętrznego oraz tranzytowego. Codziennie tysiące ludzi dojeżdża tędy do centrum i w kierunku Fordonu z Osowej Góry, Nakła nad Notecią i innych miejscowości w okolicy. Widać to po ogromnych korkach, w najbliższych latach wraz z budową obwodnicy Bydgoszczy ruch na tej ulicy powinien jeszcze wzrosnąć.


Ulica Grunwaldzka będzie jedną z pięciu dróg łączących nową obwodnicę Bydgoszczy (w ciągu drogi ekspresowej S5) z miastem. Od kilku lat miasto przygotowuje się do większego ruchu. Pod koniec 2015 roku otwarto nowy most drogowy nad Kanałem Bydgoskim co znacznie poprawiło płynność ruchu na Węźle Zachodnim. Planowana jest również budowa drugiej nitki trasy WZ od Węzła Zachodniego do Bydgoszcz Wschód, wiosną 2016 roku przeprowadzono konsultacje na ten temat, jednak do dzisiaj nie opublikowano wyników. 
Kolejnym etapem przygotowań jest budowa drugiej nitki ulicy Grunwaldzkiej od Węzła Zachodniego do granicy miasta (do węzła S5 w Pawłówku). Projekt 4,5-kilometrowego odcinka ulicy w październiku otrzymał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Obecnie trwają procedury przetargowe. W 2016 roku odbył się pierwszy etap przetargu do którego zgłosiło się trzynaście firm i konsorcjów. Jeszcze w styczniu siedem z tych podmiotów zostanie zaproszonych do składania ofert. Zwycięzca przetargu będzie miał 28 miesięcy na zakończenie prac. Szacowany koszt inwestycji to 150 mln złotych z czego 113 mln to dofinansowanie unijne.

Obecnie trwa wycinka drzew pod nową drogę. Rozbudowana ulica Grunwaldzka płynnie będzie łączyła się z drogą ekspresową. Budowa S5 powinna rozpocząć się w podobnym czasie do ulicy Grunwaldzkiej (na odcinku Pawłówek - Białe Błota również prowadzona jest wycinka drzew). Ze względu na to, że S5 poprowadzona będzie głównie lasami zdjęcia "przed" pojawią się już po zakończonej wycince.

Zdjęcia były robione z samochodu i pojawiają się w kolejności od Węzła Zachodniego do granic miasta. 

Bonus - plan sytuacyjny przedstawiony przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w trakcji społecznych nałożony na mapy Google w rejonie ulicy Kolbego

10 komentarzy:

 1. Mieszkańcy Czyżkówka beda mieli "wielką szosę" tuż pod oknami nie zazdroszczę, sama inwestycja bardzo cieszy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy, jeśli dobrze obserwuję, planowane jest pozostawienie pasa zieleni pomiędzy dwiema jezdniami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga będzie dwujezdniowa, ale te krzaki i drzewa widoczne między wycinką a Grunwaldzką również będą wycięte ;)

   Usuń
 3. Jakiś czas temu czytałem o poszerzeniu ulicy Kolbe na Osowej Górze i wybudowanie tam bus-pasa, jest to bardzo ruchliwa droga łącząca górny taras OG z Grunwaldzka, czy posiada Pan informację na temat rozbudowy tej ulicy i ewentualnie na kiedy przewidziana jest ta rozbudowa. Jest to bardzo ważna ulica dla funkcjonowania osiedla i jako mieszkaniec Osowej nie wyobrażam sobie pominięcia jej przy wspomnianej rozbudowie. Na pewno skrzyżowanie zostanie rozbudowane ale co dalej z Kolbego do granicy miasta z Osówcem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ramach tej inwestycji Kolbego będzie przebudowana tylko w rejonie skrzyżowania. Buspas ma być, ale nie wiem kiedy. Do wpisu na dole dodałem plan sytuacyjny nałożony na mapę z Google.
   Niestety miasto nie zdecydowało się w tym rejonie na skrzyżowanie poziomowe.

   Usuń
  2. Odnośnie skrzyżowania z Kolbego. Tu problemem, zdaje się, że były kwestie własności gruntów. Teren na którym stoi stacja benzynowa, Netto i ziemia wokół to już... gmina Sicienko. Absurd, ale taki jest niestety stan faktyczny, a miasto nie może prowadzić inwestycji na terenie innej gminy. Czy to nie dlatego nie będzie tutaj większego, poziomowego skrzyżowania? Pamiętam, że swego czasu władze miasta zabiegały o przyłączenie tych gruntów, ale Sicienko nie wyraziło zgody.

   Usuń
 4. Koperty z ofertami otwarte. Najniższą ofertę złożyła firma Budimex (76 mln złotych). Jest to kwota mniejsza niż dofinansowanie z funduszy unijnych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy coś nowego słychać w temacie budowy ul. Grunwaldzkiej? Inwestycja stoi, dokumentacji w sieci nie mogę znaleść tak samo jak informacji o terminie rozpoczęcia robót. Czy coś wam wiadomo ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urząd Zamówień Publicznych wydał dzisiaj zgodę na podpisanie umowy z wykonawcą. Także już niedługo zacznie się dziać (pewnie wiosną)

   Usuń
 6. Witam
  Czy można gdzies zobaczyc jakiś projekt ewentualnie koncepcje przebudpowy grunwaldzkiej od granic bydgoszczy???

  OdpowiedzUsuń