środa, 3 sierpnia 2016

[Konsultacje społeczne] Stary Rynek

17 lipca zakończyły się kolejne konsultacje społeczne. Tym razem sprawa dotyczyła najważniejszego placu w mieście - Starego Rynku. W poniższym wpisie pokażę kilka zdjęć obecnego stanu rynku, wszystkie wizualizacje oraz przedstawię propozycje, które zgłosiłem podczas konsultacji.


Plany przebudowy rynku pojawiają się od lat. Nigdy jednak nie zostały zrealizowane. Tym razem wydaje się, że realizacja jest bliska. Pierwszy raz o obecnych planach Ratusza mogliście przeczytać na tym blogu we wpisie: Remont Starego Rynku [wizualizacje]. Otrzymałem wtedy z anonimowego źródła wizualizacje rynku po remoncie. Moje informacje potwierdził Prezydent Rafał Bruski tydzień później na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego biurowca Immobile K3 przy placu Kościeleckich (zdjęcia z uroczystości - klik). Co ciekawe kilka dni po moim wpisie Express Bydgoski, powołując się na Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, twierdził że wizualizacje które się pojawiły nie są finalną wersją. Jak się okazało były finalną wersją, która została zaprezentowana kilka tygodni później podczas obrad rady miasta.

Stary Rynek jest bardzo ważnym miejscem na mapie Bydgoszczy, dlatego wśród radnych, społeczników i reszty mieszkańców rozpętała się burza. Jedni chcieli odbudowy Zachodniej Pierzei, drudzy chcieli usunięcia pomnika "Walki i Męczeństwa" z płyty, trzeci nie chcieli ruszać tego pomnika nawet o centymetr. Była też taka osoba, która pisała błagalne artykuły w jednej z gazet żeby nie usuwać z rynku samochodów, bo piękne dziewczyny i sportowe samochody to coś po co warto przychodzić na rynek. Burza wokół przebudowy miała potwierdzenie w ilości, często ze sobą sprzecznych, wniosków konsultacyjnych.

Wschodnia pierzeja

Północna pierzeja

Zachodnia pierzeja

Po lewej i prawej stronie ratusza mają się pojawić ekrany multimedialne do wyświetlania informacji na temat miastaNajważniejsze aby z rynku zniknęły samochody. Dzisiaj wszyscy parkują gdzie chcą, taksówkarze już zapomnieli gdzie mają swoje postoje (szczególnie w nocy). Samochody lubią zostawiać plamy oleju w miejscu parkowania, wyobraźcie sobie jak będzie wyglądała płyta rynku po kilku miesiącach od remontu jak kierowcy dalej będą robić co chcą. Nawet nie musicie sobie wyobrażać tego, zapraszam na ulicę Dworcową w niedzielę (w inne dni tygodnia nie polecam, bo ulica jest szczelnie zastawiona samochodami).Według założeń pomnik miałby być cofnięty o kilka metrów, przy końcu schodów, obok żywopłotuW miejscu starej zachodniej pierzei miałaby się pojawić fontanna

Moje uwagi do projektu:

 • Rezygnacja z wydzielenia jezdni na płycie Starego Rynku - Jezdnia wydzielona z innego materiału nie jest estetyczne. Ponadto czytając zapis sesji Rady Miasta, na której został zaprezentowany projekt można było doszukać się kłamstwa ze strony GM Architekci – Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych nie wymaga wydzielonej jezdni przeciwpożarowej w innym kolorze, wymagają jedynie utwardzonego, niezastawionego terenu w odpowiedniej odległości od budynku (podstawa prawna Dz. U. 2009 nr 124, poz. 1030 §12). ODRZUCONO
 • Wykonanie całej płyty Starego Rynku przystosowanej do przejazdu ciężkich pojazdów - W razie pożaru lub innych awarii straż pożarna prowadząca akcję nie będzie zwracała uwagi na to, czy płyta Starego Rynku jest przystosowana do przejazdu ciężkich pojazdów. Bez odpowiedniego przygotowania całej płyty Rynku po jednej akcji straży pożarnej może się okazać, że płyty granitowe nadają się do wymiany. Podobnie z koncertami. ZAAKCEPTOWANO
 • Zamknięcie płyty Starego Rynku dla ruchu samochodów przy pomocy automatycznych opuszczanych słupków. Stary Rynek powinien być dostępny całodobowo tylko dla pojazdów służb ratowniczych oraz pracowników Urzędu Miasta. Natomiast dla samochodów dostawczych Stary Rynek powinien być dostępny w godzinach 1:00-8:00 - Obecnie na Starym Rynku kierowcy jeżdżą jak chcą, parkują w każdym możliwym miejscu, w nocy zdarzają się próby „driftowania”, a taksówkarze od kilku miesięcy wykorzystują płytę jako nielegalny postój taksówek. Stary Rynek to miejsce dla ludzi, którzy korzystają z licznych restauracji, barów, klubów, pubów. Obecnie hałas samochodów i spaliny nie zachęcają do korzystania z wyżej wymienionych lokali. Godziny 1:00-8:00 powinna wystarczyć na zorganizowanie dostaw do punktów handlowych i restauracji. Reszta dostaw może być prowadzona z okolic placu Kościeleckich oraz parkingu poziomowego na ulicy Pod Blankami przy pomocy paleciaków ręcznych, które miasto może zakupić i udostępniać za darmo najemcom lokali w rejonie bez ruchu samochodów. ZAAKCEPTOWANO
 • Oświetlenie fontanny „dzieci bawiące się z gęsią” - Przy Bibliotece Miejskiej znajduje się bardzo ciekawa fontanna, którą wieczorem ciężko zauważyć. Aby fontanna wieczorami stała się kolejną atrakcją powinna zostać podświetlona. ZAAKCEPTOWANO
 • Wykorzystanie ciemnej kostki bazaltowej jako obrys dawnego ratusza, który stał na środku Starego Rynku - Obecnie niewiele osób spacerujących po płycie Starego Rynku wie, że kiedyś stał tutaj budynek ratusza. Wykorzystanie ciemnej kostki bazaltowej jako obrys dawnego ratusza byłby ciekawą formą przypomnienia o budynku. CZĘŚCIOWO ZAAKCEPTOWANO (dawny ratusz będzie zaznaczony i odsłonięty, będzie można oglądać pozostałości ratusza pod szkłem)
 • Przeniesienie postoju taksówek w okolicę placu Kościeleckich - Obecnie taksówkarze wykorzystują płytę Starego Rynku jako nocny postój. Z tego powodu ruch samochodów nawet w nocy jest spory, a zapach spalin często starych taksówek jest szczególnie uciążliwy. Taksówkarze nie stracili by pasażerów, ponieważ Plac Kościeleckich obecnie jest jedynym miejscem w mieście w którym spotykają się wszystkie nocne linie autobusowe. Wszyscy chcący dostać się do domu naturalnie kierują się w te rejony. CZĘŚCIOWO ZAAKCEPTOWANO (przeprowadzona zostanie analiza możliwości dyslokacji postoju taksówek)
 • Usunięcie pomnika „Walki i męczeństwa” z płyty Starego Rynku - Powaga pomnika „Walki i męczeństwa” nie jest odpowiednia w miejscu przeznaczonym do spędzania czasu przy piwie i dobrej zabawie. Ponadto każdego 10. dnia miesiąca pewna część społeczeństwa ustawia w tym miejscu krzyż ze zniczy, nie jest to odpowiednie miejsca dla takich akcji. Jestem świadomy, że ostatni punkt jest najbardziej kontrowersyjny. Jednak moim zdaniem ten pomnik nie pasuje do rynku. ODRZUCONO

Na zakończenie panorama Starego Rynku - południowa, zachodnia, północna i fragmenty wschodniej pierzei.

Edytowano 4.08.2016
Opublikowano wyniki konsultacji. 3 z 7 moich zgłoszeń zostało zaakceptowanych. Niestety miasto idzie w zaparte z wydzieleniem jezdni. Jednak po poinformowaniu, że przepisy przeciwpożarowe tego nie wymagają zmieniono sposób tłumaczenia - kostka rzędowa jest przystosowano do większych obciążeń. Za wzór podaje się zatoki przystanków autobusowych (na Nowym Rynku konieczny jest remont co 2-3 lata).

13 komentarzy:

 1. Pomnik tam stał odkąd tylko pamiętam. Zamiast czepiać się pomnika, który tak jak spichrze znajduje się na każdej pocztówce z Bydgoszczy należy wywalić ze Starego Rynku Biedronke, która ewidentnie szpeci i nie pasuje do reszty otoczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszystkich? Chyba na tych wydawanych w latach gdzie nie mieliśmy się czym pochwalić.
   Biedronka szpeci tylko tym co przykleja do okien, ale co to ma wspólnego z przebudową rynku? W innych miastach konsultowane są projekty w ramach ustawy krajobrazowej, która może takie naklejanie reklam zabronić.

   Usuń
 2. Wszystko jest pieknie .Tylko gdzie sa kwiaty drzewa

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko jest pieknie .Tylko gdzie sa kwiaty drzewa

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie jestem za przesunięciem pomnika a nawet przeniesienia go do Doliny Śmierci w Fordonie (tam gdzie jego miejsce!!!), a nie szpeci Stary Rynek! Zdecydowanie przesuńmy ten pomnik, reszta jest super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomnik powinien być przeniesiony do Doliny Śmierci. Pijąc kawę w ogródkach na Starym Rynku nigdy nie czułem spalin...skąd ta nienawiść do motoryzacji.. nie wszyscy mogą jeździć rowerem lub chodzić piechotą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wiem. Niektórzy kierowcy muszą wjechać samochodem pod drzwi, a po galerii handlowej mogą przejść kilka kilometrów bez zająknięcia.
   Piszę to jako korzystający głównie z samochodu. Po prostu widziałem za dużo miast i wiem jakie stare części miast są przyjazne dla turystów. Na pewno nie takie gdzie trzeba uważać czy jakiś samochód mnie nie rozjedzie, albo słuchać i wąchać wątpliwej jakości Opla Tigry z urwanym tłumikiem.

   Usuń
 6. nie mówię o skrajnościach ..wszystko powinno być dla ludzi - tylko z rozsądkiem i umiarem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać (szczególnie w weekendy) rozsądek i umiar to coś nieosiągalnego w Bydgoszczy (generalnie w Polsce, bo Bydgoszcz nie jest wyjątkiem) bez robienia zakazów.

   Usuń
 7. mimo wszystko pozytywny długofalowy efekt mozna osiagnąć jedynie przez edukację a nie zakazy.. tak mi się wydaje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dziwne wrażenie, że skoro nic nie dało edukowanie podczas kursu na prawo jazdy to kolejne edukowanie też nic nie da. Polecam przejść się w niedzielę na Wyspę Młyńską, pomijam już parkowanie niezgodne ze znakami przy Młynach Rothera, bo to jest codziennie, ostatnio cała ulica Tamka zastawiona, mimo znaku zakazu parkowania.
   Najlepiej działa ustawianie małej architektury uniemożliwiającej wjeżdżanie samochodów.

   Usuń