środa, 11 maja 2016

Przegląd miesiąca: nowości, zapowiedz (kwiecień 2016)

Kolejny, trzynasty już przegląd miesiąca. Tym razem mogę w końcu napisać o nowym połączeniu z bydgoskiego lotniska, kolejny już raz zapowiadam wyburzenia oraz nowe hale produkcyjne.
W ubiegłym miesiącu pojawiło się sporo map Google Street View w podsumowaniu marca. Z tego powodu wpis działał wolniej niż inne, dlatego testowo wprowadzam małe zmiany i zamiast GSV pojawi się sama mapa, bez Street Views.




Zapowiedzi

  • Biurowiec IDEA Przestrzeń Biznesu oficjalnie wystartował - nowy biurowiec, który powstał w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym na początku kwietnia oficjalnie rozpoczął swoją działalność. W budynku znajduje się około 4000 m2 powierzchni biurowej. Zdjęcia ze środka pojawiła się na blogu przed oficjalną inauguracją, możecie je zobaczyć tutaj (klik)

  • Nie tylko rewitalizacja dróg i promenady w Starym Fordonie - w marcu informowałem o konsultacjach społecznych dotyczących rewitalizacji Starego Fordonu. Po zakończeniu konsultacji Administracja Domów Miejskich zapowiedziała remonty 10 kamienic w Starym Fordonie. Nową elewację zyskają budynki przy Bydgoskiej 3, 7, 23, 26, 29, 42 i 44, Sikorskiego 2, Rynek 3 oraz Kapeluszników 2. Uwagi do planów rewitalizacji oraz zdjęcia wraz z opisem proponowanych zmian możecie zobaczyć tutaj (klik)

  • Inwestycje w Bydgoszczy wzorem dla Ukrainy - w kwietniu odbyła się konferencja "Nowoczesna gospodarka komunalna miasta Bydgoszczy. Forum polsko - ukraińskie". Merowie, deputowani parlamentu ukraińskiego oraz konsul generalny Ukrainy zwiedzali między innymi Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, która od ponad pół roku działa w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Zdjęcia na blogu pojawiły się kilka tygodni temu w tym miejscu (klik)

  • Bydgoszcz w dziesiątce najlepszych celów podróży w Polsce - w corocznym zestawieniu portalu TripAdvisor Bydgoszcz znalazła się na 9. miejscu, za Krakowem, Warszawą, Gdańskiem, Rzeszowem, Wrocławiem, Białymstokiem, Poznaniem i Zakopanym. TripAdvisor jest największym na świecie portalem do oceniania atrakcji turystycznych, hoteli, restauracji.

  • Problemy z dotacją na remont Młynów Rothera - Bydgoszcz nie otrzymała dotacji z Ministerstwa Rozwoju na remont Młynów Rothera znajdujących się na Wyspie Młyńskiej. Projekt Bydgoszczy zajął 21. miejsce, a dotację otrzymały pierwsze 20 miejsc. Jednak w puli konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju było do rozdysponowania ponad 70 mln złotych, a zwycięskie projekty otrzymają zaledwie 43 mln złotych, dlatego prezydent Bydgoszczy wystąpił o rozszerzenie listy projektów, które dostaną dofinansowanie. Bydgoszcz wnioskowała o 3,8 mln złotych.

  • Walka o Izby Administracji Skarbowej - na bazie obecnych urzędów skarbowych, celnych oraz urzędu kontroli skarbowej ma powstać jedna jednostka administracyjna. Jak to zwykle bywa w Kujawsko-Pomorskim sprawa przydziału nowego urzędu nie jest prostą sprawą. Mimo umowy z lat 90-tych między Bydgoszczą a Toruniem, która zakładała tworzenie w Bydgoszczy urzędów podległych wojewodzie może się okazać, że IAS trafi do Torunia. Z tego powodu prezydent Bydgoszczy wystosował list otwarty do ministra finansów, w którym argumentuje dlaczego Izba powinna trafić do Bydgoszczy. Po opublikowaniu listu do walki włączył się Toruń. Doświadczenie z poprzednich lat może budzić obawy, że urząd nie znajdzie się w ogóle w naszym województwie. Nie raz byliśmy świadkami, że Toruń zachowywał się jak pies ogrodnika...

  • Maria Wasiak wiceprezydentem - w ubiegłym miesiącu informowałem, że Maria Wasiak, była minister infrastruktury została prezydentem Bydgoszczy. W kwietniu rozpoczęła swoją pracę.

  • Polecimy do Rzymu - lotnisko w Bydgoszczy jest jednym z najwolniej rozwijających się lotnisk w Polsce, o ile można mówić o rozwoju. Liczba odprawionych pasażerów od lat oscyluje wokół 300 000 rocznie, a w 3 lata od otwarcia w tyle zostawiło nas lotnisko w Lublinie. Sporą winę ponosi obecny prezes lotniska. Nowe połączenia pojawiają się bardzo rzadko, w ubiegłym roku swoje loty rozpoczęła Lufthansa do Frankfurtu (znamienne jest podziękowanie przez przedstawicieli linii lotniczych wszystkim którzy pomogli w uruchomieniu połączenia, nie było wśród nich prezesa lotniska), od czerwca polecimy na główne lotnisko Rzymu. Ceny zaczynają się od 189 złotych w jedną stronę, w sezonie letnim jest to bardzo atrakcyjna cena. Biorąc pod uwagę lądowanie na innym lotnisku w Rzymie i konieczność dojazdu do Modlina lub Poznania (Gdańsk nie ma połączeń z Rzymem) dużo tańsze są loty z Bydgoszczy niż z wyżej wymienionych lotnisk. Z Modlina i Poznania lata Ryanair, z Bydgoszczy będzie latać nieznana w Polsce włoska linia Mistral Air.


  • Rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej coraz bliżej - w kwietniu ogłoszono przetarg na rozbudowę ulicy Grunwaldzkiej. Inwestycja będzie obejmować budowę drugiej jezdni od niedawno przebudowanego Węzła Zachodniego do granic miasta. Inwestycja ma pomóc mieszkańcom Osowej Góry łatwiej dostać się do centrum oraz będzie to jedno z głównych połączeń miasta z trasą S5, której budowa powinna się rozpocząć w ciągu roku.

  • Nowa jednostka NATO w mieście - przy ulicy Szubińskiej, obok już działających dwóch jednostek NATO w kwietniu otwarto Jednostkę Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednostka powstała na mocy postanowień szczytu NATO w Newport w 2014 roku.

  • Przystanki kolejowe na osiedlu Błonie i osiedlu Leśnej otwarte - na osiedlu Leśnym powstał nowy budynek poczekalni wraz z pętlą autobusową (zdjęcia przed i po możecie zobaczyć tutaj), na osiedlu Błonie powstał przystanek kolejowy również z pętlą autobusową (zdjęcia przed i po możecie zobaczyć w tym miejscu). Otwarcie stacji nie oznacza niestety, że na Błoniu będą się zatrzymywać pociągi. Z powodów sporych opóźnień pierwsze pociągi będą mogły się tam zatrzymać dopiero... w grudniu, kiedy zacznie funkcjonować nowy rozkład jazdy. Początkowo mówiło się o czerwcu, kiedy będzie korekta rozkładu jazdy, ale podobno się nie da.

  • Cztery projekty z Bydgoszczy z dofinansowaniem programu Interreg Europa Środkowa - Bydgoszcz wnioskowała o dofinansowania projektu efektywnego zarządzania energią w szkołach, instytucjach publicznych, terenach przemysłowych oraz waloryzacja potencjału kulturowego oraz przemysłu kreatywnego jako czynnika rozwoju gospodarczego. Najciekawszym projektem wydaje się projekt dotyczący terenów przemysłowych, badane będzie oddziaływanie terenów dawnego Zachemu na Łęgnowo wraz z oceną ryzyka środowiskowego


Rejestr pozwoleń na budowę
  • Nowy basen na osiedlu Leśnym - miasto Bydgoszcz uzyskało pozwolenie na budowę basenu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 przy ulicy 11 listopada. Jest to kolejne pozwolenie na basen, który podobnie jak basen na Błoniu powstanie przy szkole i będzie służył również mieszkańcom. W marcu wydano pozwolenie na budowę basenu przy ulicy Pijarów (Miedzyń)


  • Koniec Astorii - wydano pozwolenie na zburzenie kompleksu Astoria przy ulicy Królowej Jadwigi. Jednak Astoria nie zniknie na długo, w tym miejscu ma powstać nowy kompleks Astoria z 50 metrowym basenem. Jednak sporo czasu minie zanim inwestycja zostanie rozpoczęta.




  • Nowa hala w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym - istniejąca od lat na terenach dawnego Zachemu i BPPT firma Metalko przygotowuje się do budowy kolejnego budynku produkcyjnego. Zdjęcia inwestycji w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym wkrótce pojawią się na blogu.

  • Nowa hala sportowa przy szkole - nie tylko nowe baseny, ale również hale sportowe przy szkołach wkrótce zaczną powstawać. Niedawno informowałem o budowie hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym, w kwietniu wydano pozwolenie na budowę hali przy Zespole Szkół nr 14 przy ulicy Kcyńskiej 49




  • Kolejna hala produkcyjna w Osowej Górze - istniejąca od kilku lat w Bydgoszczy amerykańska firma Helgesen przygotowuje się do rozbudowy. Firma produkuje zbiorniki, które są wysyłane do Stanów Zjednoczonych




  • Nowe mieszkania w Fordonie - Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa przygotowuje się do budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego w rejonie ulic Duracza, Dubois, Andersa. Jest to kolejna inwestycja mieszkaniowa, która powstanie przy nowej linii tramwajowej.



  • Przebudowa Focus Mall - warszawski właściciel przygotowuje się do przebudowy Focus Mall. Prawdopodobnie chodzi o wykorzystanie zabytkowych budynków starej rzeźni na muzeum rzeźbiarza Stanisława Horno-Popławskiego, który stworzył między innymi pomnik Henryka Sienkiewicza przy Filharmonii Pomorskiej

  • Rozbudowa hal magazynowych na Osowej Górze - firma Polmass produkująca preparaty paszowe przygotowuje się do rozbudowy swoich hal magazynowych przy ulicy Grunwaldzkiej 




  • Kolejne centrum logistyczne z pozwoleniem na budowę - w okolicy nowo wybudowanej obwodnicy Kapuścisk wkrótce ma stanąć centrum logistyczne oferujące powierzchnie magazynowe pod wynajem. W kwietniu wydano pozwolenie na budowę, więcej o tej inwestycji wkrótce na blogu gdzie pojawi się sporo zdjęć z Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i okolic.


1 komentarz: