niedziela, 17 stycznia 2016

Otwarcie linii tramwajowej do Fordonu (16.01.2016)

Historyczny dzień dla Fordonu. Po wielu latach oczekiwania wreszcie z Fordonu można dojechać tramwajem do centrum. Dzisiaj punktualnie o 4:38 pierwszy tramwaj ruszył z pętli Rycerska (wybudowanej zaledwie 3 lata temu) w stronę nowej zajezdni tramwajowej w Fordonie, a cała sięć komunikacji miejskiej przeszła spore zmiany. Uroczyste otwarcie odbyło się jednak na jednej z pętli awaryjnych w Fordonie - pętla Przylesie. Na tej pętli przez cały weekend można zwiedzać zabytkowe i normalnie jeżdżące tramwaje oraz pojeździć zabytkowymi autobusami.
Darmowe przejazdy, nowy długi odcinek trasy tramwajowej oraz nowe tramwaje skusiły wielu bydgoszczan. Do pętli Łoskoń i z powrotem tramwaje jeździły pełne.

Trasa tramwajowa do Fordonu w liczbach:
- 9,5 km - długość nowej trasy tramwajowej
- 3 pętle powstały na całej trasie, dwie będą pełniły funkcję pętli awaryjnych, natomiast trzecia będzie pętlą końcową dla dwóch linii tramwajowych (7, 10)
- 437 mln złotych kosztowała budowa całej trasy z tego ponad 280 mln złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej
- 12 nowych tramwajów wyprodukowanych przez bydgoską Pesę zakupiono do obsługi nowej trasy tramwajowej
- 1 węzeł przesiadkowy powstał na trasie, z tramwaju wygodnie można się przesiąść na pociągi i autobusy
- 2 lata trwała budowa
- 4 linie będą obsługiwały Fordonu. Z zajezdni dojechać będzie można do pętli Rycerska (Dworzec Główny) linią nr 5 oraz na Wilczak linią nr 3, natomiast z pętli Niepodległości będzie można dojechać do pętli Las Gdański linią nr 10 oraz na Kapuściska linią nr 7
- 1157 zdjęć wykonałem podczas tej budowy, a to jeszcze nie koniec, w planie są jeszcze dwa wpisy - jeden w I połowie lutego, drugi jak stopnieje śnieg.2 komentarze:

  1. Piękne zdjęcia, bardzo bardzo dziękuję, za kilkadziesiąt lat będą niezwykle cenne i będzie Pan miał co wnukom pokazywać:):)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyjemnie patrzeć jak miasto się rozwija ;)

    OdpowiedzUsuń